Kultura

1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych

Dzisiaj Dzień Wszystkich Świętych Festum omnium sanctorum. Dzień Wszystkich Świętych jest chrześcijańską uroczystością ku czci wszystkich znanych i nieznanych świętych oraz męczenników, którzy są w niebie z Bogiem. Wszystkich Świętych obchodzone jest 1 listopada. Dzień Wszystkich Świętych jest często mylony z następnym (2 listopada) tzw. Dzień Zaduszny (dniem zmarłych) i dlatego w tym dniu przyjęło się czczenie zmarłych i chodzenie na groby.


Foto. Jaslonet.pl

Uroczystość Wszystkich Świętych obchodzona jest w Kościele katolickim od ósmego wieku. Już wtedy Kościół wspominał swoich męczenników. Prawie wszystkie kościoły chrześcijańskie uznają Dzień Wszystkich Świętych, choć np. katolicy i prawosławni modlą się tego dnia do swoich świętych o wstawiennictwo u Boga w otrzymaniu różnych łask, a luteranie modlą się do Pana Boga w intencji swoich świętych. Uważają, bowiem, że świętym jest każdy, żywy i umarły, kto został ochrzczony i kto wierzy w Boga.

Ponieważ pierwszy dzień listopada przypadający na Dzień Wszystkich Świętych jest dniem wolnym od pracy, wielu ludzi właśnie wtedy przychodzi na cmentarze, aby się pomodlić i zapalić znicze. Dzień Wszystkich Świętych jest dla katolików przede wszystkim dniem zadumy i refleksji nad śmiercią i sensem ludzkiego życia.

A. Bor.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x