r e k l a m a
Kultura

65 rocznica bitwy pod Gilową Górą. Zapomniana rocznica?

W dniu 16 sierpnia 2009 roku w kościele w Swoszowej oraz w pobliskiej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II odbyły się obchody 65 rocznicy bitwy pod Gilową Górą.

Poczet sztandarowy AK  w kościele w Swoszowej

Bitwa pod Gilową Górą rozegrała się w dniu 18 sierpnia 1944 roku. Przyczyny bitwy wiążą się z katastrofą ciężkiego bombowca typu B-24 Liberator .Samolot spadł w miejscowości Olszyny w dniu 17.08.1944 roku. Polscy lotnicy, stanowiący załogę, zginęli. Ponadto Niemcy posiadali zeznania torturowanego partyzanta i jechali do Szerzyn z karną ekspedycją. Te dwa wydarzenia spowodowały pojawienie się gestapowców w okolicach Gilowej Góry.

Kolumna niemieckich samochodów została zauważona przez zwiadowców I Batalionu 5 Pułku Strzelców Podhalańskich / Obwód AK Jasło/. Oddziałem tym dowodził por. Edward Przybyłowicz /”Bem”/. Porucznik Przybyłowicz postanowił zorganizować zasadzkę na Niemców. Kiedy kolumna niemieckich ciężarówek zrównała się z pozycjami batalionu otworzono ogień do gestapowców. Ciężarówki  paliły się i przewracały,  a z płomieni wyskakiwali przerażeni okupanci. Próbowali odpowiadać ogniem, ale nieskutecznie. Trasa ucieczki gestapowców prowadziła na Swoszową, Szerzyny, Święcany.

Pułkownik Józef Modrzejewski /”Lis”/ pełnił  funkcję dowódcy  Obwodu  Jasło AK. Spośród czterdziestu bitew i potyczek stoczonych na terenie powiatu jasielskiego przez podległe sobie oddziały, wyróżnia i opisuje pokrótce jedynie bitwę na Gilowej Górze. To miejsce pozostanie największą bitwą partyzantów na jasielskiej ziemi w latach okupacji.

Autor felietonu w rozmowie z jednym z  nielicznych żyjących uczestników bitwy Zenonem Adamczewskim  ps. /”Włóczęga”/

W uroczystości upamiętniającej te wydarzenia wzięli udział żołnierze Armii Krajowej i okoliczni mieszkańcy. Wspominano  o tych ważnych dla historii regionalnej walkach,  zarówno podczas mszy  jak i w szkole.  Nawet wtedy, gdy świat dążąc  do politycznej poprawności był po stronie wielkich batalionów, żołnierze AK w 1974 roku  postawili na Gilowej Górze pamiątkową tablicę dotyczącą powyżej opisanych wydarzeń.

W latach osiemdziesiątych zrodziła się idea zjazdów w rocznicę bitwy, która kontynuowana jest do dziś. Na zjazdach spotykają się wszyscy żyjący żołnierze piątego pułku.

Uczestnicy uroczystości w pobliskiej szkole

Na uroczystości w dniu 16.08.2009 roku był obecny jeden z nielicznych żyjących uczestników bitwy Zenon Adamczewski /„Włóczęga”/.  Uroczystość zakończono złożeniem kwiatów na Gilowej Górze. Obchody rocznicowe zorganizowane były przez jasielskie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej pod prezesurą Zygmunta Kachlika.
                                                                                                  
Leszek Znamirowski

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
JaślankakotmłodybosKombatant Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kombatant
Gość
Kombatant

Dziękuję za przypomnienie o tym wydarzeniu.Jesteśmy już osobami wiekowymi i jest dla nas bardzo ważne, że elektroniczne media o tym piszą.

bos
Gość
bos

A przepraszam czy noszenie munduro oficera przez widocznego na zdjęciu Pana Zbigniewa G. nie jest karalne skoro on nawet w wojsku nie był a urodził się naprawdę dosyć długo po wojnie? Żołnieżom AK składam należne podziękowania i oddaję cześć życząc im tradycyjnych stu lat choć w tej chwili ludzie żyją już dłużej. Szczęść Boże.

młody
Gość
młody

Gratki, nowe wiadomości,nieznane mi wydarzenie.Ciekawa historia.:shy:

kot
Gość
kot

A co to znowu? Gile sie napieprzały???

Jaślanka
Gość
Jaślanka

O tkich ważnych wydarzeniach z naszego regionu trzeba mówić, pisać. Dziękuję autorowi felietonu za ciekawe informacje .

Zobacz także

Close
Close
X