r e k l a m a
Kultura

65 rocznica bitwy pod Gilową Górą. Zapomniana rocznica?

W dniu 16 sierpnia 2009 roku w kościele w Swoszowej oraz w pobliskiej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II odbyły się obchody 65 rocznicy bitwy pod Gilową Górą.

Poczet sztandarowy AK  w kościele w Swoszowej

Bitwa pod Gilową Górą rozegrała się w dniu 18 sierpnia 1944 roku. Przyczyny bitwy wiążą się z katastrofą ciężkiego bombowca typu B-24 Liberator .Samolot spadł w miejscowości Olszyny w dniu 17.08.1944 roku. Polscy lotnicy, stanowiący załogę, zginęli. Ponadto Niemcy posiadali zeznania torturowanego partyzanta i jechali do Szerzyn z karną ekspedycją. Te dwa wydarzenia spowodowały pojawienie się gestapowców w okolicach Gilowej Góry.

Kolumna niemieckich samochodów została zauważona przez zwiadowców I Batalionu 5 Pułku Strzelców Podhalańskich / Obwód AK Jasło/. Oddziałem tym dowodził por. Edward Przybyłowicz /”Bem”/. Porucznik Przybyłowicz postanowił zorganizować zasadzkę na Niemców. Kiedy kolumna niemieckich ciężarówek zrównała się z pozycjami batalionu otworzono ogień do gestapowców. Ciężarówki  paliły się i przewracały,  a z płomieni wyskakiwali przerażeni okupanci. Próbowali odpowiadać ogniem, ale nieskutecznie. Trasa ucieczki gestapowców prowadziła na Swoszową, Szerzyny, Święcany.

Pułkownik Józef Modrzejewski /”Lis”/ pełnił  funkcję dowódcy  Obwodu  Jasło AK. Spośród czterdziestu bitew i potyczek stoczonych na terenie powiatu jasielskiego przez podległe sobie oddziały, wyróżnia i opisuje pokrótce jedynie bitwę na Gilowej Górze. To miejsce pozostanie największą bitwą partyzantów na jasielskiej ziemi w latach okupacji.

Autor felietonu w rozmowie z jednym z  nielicznych żyjących uczestników bitwy Zenonem Adamczewskim  ps. /”Włóczęga”/

W uroczystości upamiętniającej te wydarzenia wzięli udział żołnierze Armii Krajowej i okoliczni mieszkańcy. Wspominano  o tych ważnych dla historii regionalnej walkach,  zarówno podczas mszy  jak i w szkole.  Nawet wtedy, gdy świat dążąc  do politycznej poprawności był po stronie wielkich batalionów, żołnierze AK w 1974 roku  postawili na Gilowej Górze pamiątkową tablicę dotyczącą powyżej opisanych wydarzeń.

W latach osiemdziesiątych zrodziła się idea zjazdów w rocznicę bitwy, która kontynuowana jest do dziś. Na zjazdach spotykają się wszyscy żyjący żołnierze piątego pułku.

Uczestnicy uroczystości w pobliskiej szkole

Na uroczystości w dniu 16.08.2009 roku był obecny jeden z nielicznych żyjących uczestników bitwy Zenon Adamczewski /„Włóczęga”/.  Uroczystość zakończono złożeniem kwiatów na Gilowej Górze. Obchody rocznicowe zorganizowane były przez jasielskie koło Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej pod prezesurą Zygmunta Kachlika.
                                                                                                  
Leszek Znamirowski

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kombatant
Kombatant
2023 lat temu

Dziękuję za przypomnienie o tym wydarzeniu.Jesteśmy już osobami wiekowymi i jest dla nas bardzo ważne, że elektroniczne media o tym piszą.

bos
bos
2023 lat temu

A przepraszam czy noszenie munduro oficera przez widocznego na zdjęciu Pana Zbigniewa G. nie jest karalne skoro on nawet w wojsku nie był a urodził się naprawdę dosyć długo po wojnie? Żołnieżom AK składam należne podziękowania i oddaję cześć życząc im tradycyjnych stu lat choć w tej chwili ludzie żyją już dłużej. Szczęść Boże.

młody
młody
2023 lat temu

Gratki, nowe wiadomości,nieznane mi wydarzenie.Ciekawa historia.:shy:

kot
kot
2023 lat temu

A co to znowu? Gile sie napieprzały???

Jaślanka
Jaślanka
2023 lat temu

O tkich ważnych wydarzeniach z naszego regionu trzeba mówić, pisać. Dziękuję autorowi felietonu za ciekawe informacje .

Back to top button
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x