Kultura

660 lat historii – czy Dębowiec znów zostanie miastem? (foto)

W tym roku Dębowiec świętował urodziny podwójnie. W sobotę uroczystości poświęcone były 660 rocznicy nadania miejscowości praw miejskich na zasadach magdeburskich, w niedzielę, podczas drugiego dnia Dni Dębowca, obchodzone były dożynki gminne.

W związku z faktem, iż coraz więcej miejscowości stara się o przywrócenie praw miejskich, podczas sobotniej, uroczystej sesji rady gminy, wójt gminy Dębowiec, wyszedł z podobną inicjatywą. 

Wszędzie zaczynają się ruchy, że miejscowości odzyskują prawa miejskie, wczoraj przy okazji uroczystej sesji 660 rocznicy nadania praw miejskich magdeburskich, ogłosiłem porozumienie z Radą Gminy, że zaczynamy procedurę odzyskania praw miejskich dla miejscowości Dębowiec – mówił Zbigniew Staniszewski, wójt gminy Dębowiec.


Wójt podkreśla, że odzyskanie praw miejskich, miałoby dla Dębowca charakter prestiżowy. Pytany o możliwości ewentualnych inwestycji, studzi emocje, sceptycznie podchodząc do tego typu pomysłów. Ponadto Staniszewski mówi, iż decyzja w sprawie starań o przywrócenie praw miejskich należy wyłącznie do mieszkańców.

Najpierw chciałbym, niezależnie od tego, czy się musi, czy nie, przeprowadzić referendum żeby się przekonać jak wielu mieszkańców Dębowca chce miasta. Jeżeli zdecydowana większość chciałaby przywrócenia praw miejskich, to niezależnie od korzyści chciałbym się starać. Natomiast gdyby wynik był pół na pół a korzyści by nie było wielkich to nie wiem czy jest sens – mówi Staniszewski.


Pierwszy dzień obchodów Dni Dębowca miał charakter bardziej oficjalny. Został przekazany sztandar Gwardii Dębowieckiej oraz prezentacja książki Historia Dębowca pióra ks. Piotra Jamioła MS, goście mogli obejrzeć występ orkiestry dętej a potem wziąć udział w koncercie organowym Jacka Kuliga.

W drugi dzień, goście którzy zjechali do Dębowca mogli wziąć udział w dożynkach i  pobiesiadować podczas występów zespołów czy pośmiać się podczas występów kabaretów.

Dożynki były okazją do zaprezentowania się gospodyń zrzeszonych w stowarzyszeniu Kół Gospodyń Wiejskich. Goście mogli posłuchać tradycyjnych pieśni ludowych.


Chcemy ocalić od zapomnienia dawne piosenki i tradycyjne dania. Będziemy brać udział w pokazach tradycyjnych dań. Zaprezentujemy się na Dniach Wina w Jaśle, które odbędą się w dniach 29- 30 sierpnia. Wystąpimy tam z daniami tradycyjnymi – mówi Danuta Setlak, prezes stowarzyszenia Kół Gospodyń Wiejskich.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Fotogaleria:
Dni Dębowca 2009

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kubatron
kubatron
2024 lat temu

ja nie rozumiem, gupota i durnota ! po co z miejscowosci ktora nie ma zadnych ulic ani nic robic miasto ?:/ przywrocili Brzostkowi ! brawo, i gdzie ulice w brzostku ? przywrocili Kołaczycom ! brawo, i gdzie ulice w kolazycach ? przywroca dębowcowi ! brawo, i pytam poraz trzeci po co ?:/ skoro to jest bez sensu bo po pierwsze nie ma takie miasto o ile tak mozna nazwac ja bym to nazwal jednak nie obrazajac wsią lub miejscowoscia mała, sensu bo nie posiada zadnych ulic po drugie, w powiecie takie miasto nie stanowi wiekszej funkcji niz taka jak stanowilo… Czytaj więcej »

xyz
xyz
2024 lat temu

Już sie w głowach prewraca.Dębowiec miastem !!!!!!! Ha ha Ha
To jeszcze Osobnica na stolice 😆

diabeł
diabeł
2024 lat temu

A Jaslo niby tez takie miasto a syf w niektórych miejscach taki ze szkoda gadać. Podobno Jasło jest miastem a na jesieni nawet nie posprzątają ulic z liści i śmieci.

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x