Kultura

800 tys. zł na szkolenia dla Romów

Taką kwotę Miasto pozyskało z funduszy unijnych i z budżetu państwa na realizację projektu pt. „Romowie są wśród nas – szkolenia zawodowe, integracja społeczna i poprawa wizerunku jasielskich Romów”.

Dzień Kultury Romskiej w Jaśle, fot. A. Juryś / Jaslonet.pl

85% środków pozyskanych zostało z Europejskiego Funduszu Społecznego a pozostałe 15% z budżetu państwa.

Zakres projektu obejmuje przeprowadzenie dodatkowych zajęć pozaszkolnych i pozalekcyjnych dla dzieci romskich i polskich o charakterze integracyjnym oraz kursów i szkoleń zawodowych.

Mamy nadzieje, że ten projekt wprowadzi jakieś pozytywne działania dotyczące Romów – podkreśliła Maria Kurowska.

W uzasadnieniu uchwały czytamy bowiem, że „realizacja zadania przyczyni się do niwelacji niekorzystnych zjawisk społecznych i w sposób znaczący wpłynie na integrację i aktywizację zawodową społeczności romskiej w Jaśle ”

Tym bardziej, że większość mieszkających na terenie miasta Jasła Romów nie posiada stałego zatrudnienia i korzysta z pomocy społecznej. Romowie to grupa społeczna charakteryzująca się bardzo niskim poziomem wykształcenia, złą sytuacją materialną i brakiem kwalifikacji, niskimi dochodami, niską aktywnością obywatelską i brakiem integracji z otoczeniem.

To właśnie niskie wykształcenie i niewystarczające kwalifikacje są podstawowym problemem w konkurowaniu na rynku pracy. A z kolei trudna sytuacja materialna przyczynia się do wykluczenia społecznego Romów.

Dlatego takie projekty pozwalają na integrację społeczności romskiej oraz udział ich przedstawicieli na rynku pracy.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
dave
dave
2024 lat temu

A moze by cos dla jasielskiej mlodziezy jaies osrodki rozrywki, a mie potem zdziwienie ze z nudow chodza z bagnetami po miescie i szlachtuja sie nawzajem- to wszystko z braku zajecia

Adam
Adam
2024 lat temu

Skoro środki pochodzą z zewnątrz to tylko gratulować. Teraz najważniejsze, by były wydane tak aby był dobry efekt. Najlepiej właśnie dla integracji młodzieży i szkoleń.

Nina
Nina
2024 lat temu

W Jaśle to już normalnie nie można przejść ulicą, bo co 2 metry żebrze jakiś Rom, a i żebrzących Polaków też jest pełno – przez całe 50 lat swego życia nigdy w latach Polski Ludowej czegoś takiego nigdy nie widziałam

kulk a
kulk a
2024 lat temu

a ilu w Jaśle jest romów?

Stary
Stary
2024 lat temu

A czy Romowie chcą, żeby ich szkolić (integrować)? Czy ktoś zapytał adresatów tej akcji? A jak nie zechcą, to co?

szkolenie
szkolenie
2024 lat temu

Niebanalny model szkolenia Romów stosuje się ostatnio we Francji – one way ticket – bilet w jedną stronę:bigeek:

Do szkolenie
Do szkolenie
2024 lat temu

A gdzie chciałbyś wysłać polskich Romów? Tamci pochodzili z Rumunii i tam wrócili. Jasielscy mają obywatelstwo polskie więc…

ggl
ggl
2024 lat temu

znajda sie romowie na szkolenie moze i nawet mysla bardziej inteligentniej od polaka i nie porownujcie ich do tych zebrakow na ulicach to rumuni .takze nie tylko polak mysli kazdy ma glowe a w niej troche rozumu.

zniesmaczony
zniesmaczony
2024 lat temu

ja pier………… poprosty skandal dla nas nie ma kasy a kurow … daje tyle romaaaaaaaaaaaaaaaaaaa 🙁

jaślan
jaślan
2024 lat temu

to teraz festiwale romskie bęzziemy mieć co miesiąc. A może jakiś Rom na burmistrza:confused:

Uczciwie pracujący
Uczciwie pracujący
2024 lat temu

Ja proponuję szkolenie, które uświadomi im, że obecnie stosowaną formą zdobywania środków do życia wśród normalnych społeczeństw jest PRACA !!! Zacytuję tu znane słowa (celowo w języku polskim, aby nie było złych skojarzeń):"Praca czyni wolnym". Myślę jednak, że aby to przyniosło chociaż minimalny efekt, to tych pieniędzy będzie zbyt mało 😉

ixi
ixi
2024 lat temu

Stary – masz 100%! URZEDASY, LEWUSY z UE i inne politycznie poprawne hordy CHCA NA SILE USZCZESLIWIAC ROMOW – a ROMOWIE pewnie maja to gleboko i daleko-wezma kase i dowidzenia! Im sie integracja nie marzy, oni zyja tak jak chca, nie sa czescia naszego spoleczenstwa; maja wlasny jezyk, obyczaje, kulture, krola itd! Gdyby sie chcieli integrowac dawno by to zrobili…
Mdli mnie od obroncow Romow, Muzulmanow i innych pasozytow – nie chca – niech wracaja tam skad pochodza – do Indii.
Ja placic za to nie mam zamiaru..(kraje Unii placa ze swoich 😡 podatkow na utrzymanie tych debilnych pomyslow):no:

wk12
wk12
2024 lat temu

jak na Słowacji kula w łep

miłek
miłek
2024 lat temu

nie macie kasy na co wydawać:upset::upset:???Już lepiej jakaś fontannę remontować:mad::mad:!!Tylko jakimś rumunom dawać:confused:?? Brak słów!!:upset::upset::upset::upset::upset:

ann
ann
2024 lat temu

Na początek zacznijcie odróżniać Romów od Rumunów to już 1/2 sukcesu ;D

Back to top button
15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x