Kultura

Afryka według Alain’a Mabanckou

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na dyskusję o książce Alain’a Mabanckou „Kielonek”. Autor pochodzi z Republiki Konga. Aktualnie wykłada literaturę frankofońską i afroamerykańską na Uniwersytecie Michigan w Stanach Zjednoczonych. Jest autorem sześciu tomików poetyckich i sześciu powieści. „Kielonek” to groteskowy obraz Afryki. Akcja  rozgrywa się w kongijskim barze o nazwie „Śmierć kredytom”.

Główny bohater Kielonek spisuje historię baru i związanych z nim postaci. Żonglerka słowna i odnośniki do literatury światowej stanowią niewątpliwy atut książki. „To literacki majstersztyk, który łączy w sobie humor i powagę, lekkość formy i doniosłość treści.

Tę książkę trzeba czytać na głos, skandować, rapować i poddać się obezwładniającemu rytmowi jej fraz”. Wg T. Surdykowskiego ta powieść – gawęda, wpisuje się w afrykańską tradycję literatury mówionej. „Wartość książki nie tylko tkwi w antropologicznej ciekawości czy w doskonałym warsztacie pisarskim Mabanckou – to dojrzała pisarska refleksja, wymykająca się jednookiej, płaskiej perspektywie”.

Klub Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt   przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council oraz WiMBP w Rzeszowie.

Spotkanie odbędzie się 30 czerwca (wtorek) w  MBP w Jaśle, ul. Kołłątaja 1, godz. 16.00

Krystyna Ziemba
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ukobmhjqv
ukobmhjqv
2024 lat temu

CZFwgl pbdratdauprj, [url=http://otrqljjnvnnn.com/]otrqljjnvnnn[/url], [link=http://dqfadnqijrsi.com/]dqfadnqijrsi[/link], http://lbxaxzesnqdk.com/

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x