Kultura

ANI-MUSZ górą czyli podsumowanie projektu "Lacrosse"

Wspaniała zabawa, mnóstwo satysfakcji, nowe znajomości, odkryte w sobie zdolności i pomysły na przyszłość to bilans projektu „Lacrosse”, zrealizowanego przez Nieformalną Grupę Młodzieży ANI-MUSZ ze środków europejskiego programu „Młodzież w działaniu”. Po czterech miesiącach intensywnych działań projekt, który miał na celu promocję zdrowego stylu życia oraz integrację społeczną poprzez tradycyjne gry i zabawy, właśnie dobiegł końca.

Podczas projektu młodzi ludzie odkrywali na nowo zabawy, zwłaszcza ruchowe, o których niestety często zapominamy w erze komputerów i Internetu. W gromadzeniu informacji pomagały rodziny, znajomi a także członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Klubu Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. Dokumentację wzbogaciła wizyta w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach.

Przygotowując się do włączenia do projektu innych osób, grupa projektowa wzięła udział w warsztatach pedagogiki zabawy pod okiem instruktora Stowarzyszenia KLANZA. Wychodząc z założenia, że sztuka zabawy może również polegać na zabawie sztuką, członkowie ANI-MUSZu spędzili trzy dni w Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej, gdzie zgłębiali tajniki batiku i makramy. Jak zauważyła Dagmara Czech z grupy projektowej „ten wyjazd był dla nas bardzo ważny. Bardzo dużo się nauczyliśmy a przebywając ze sobą non-stop trzy dni, poznaliśmy się jeszcze lepiej i bardziej zintegrowaliśmy. Na pewno będziemy go długo wspominać.”

Na zaproszenie ANI-MUSZu do wspólnej zabawy odpowiedziały dzieci, które wzięły udział w spotkaniu pod hasłem „Kiedy świat był jeszcze młody”, oraz wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaśle. Dwukrotne odwiedziny w Ośrodku i wspólne gry w klasy, „Mosty” czy „Ciepło-Zimno” udowodniły, że dobra zabawa nie zna granic wieku ani choroby. Jak podkreśliła Pani Wiesława Zajdel ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego „wychowankowie SOSW z niecierpliwością oczekiwali na spotkania z grupą ANI-MUSZ, które były niepowtarzalną i ciekawą formą integracji poprzez ruch oraz zabawę. Z rozmowy z uczniami wynika, że oczekują kontynuacji takich lub podobnych spotkań.”

Aby włączyć do wspólnej zabawy jak najwięcej osób, grupa ANI-MUSZ zorganizowała dla wszystkich chętnych „Egzamin z dobrej zabawy” w Parku Miejskim w Jaśle. W programie imprezy znalazł się tor przeszkód w oparciu o zabawy sportowe, kąciki tradycyjnych gier i zabaw oraz wspólnego rysowania, błyskawiczne warsztaty makramy i batiku, olbrzymie bańki mydlane, i poszukiwanie ukrytych wśród drzew skarbów. Jak przyznał Karol Wojdyła z grupy projektowej „najbardziej w całym projekcie bałem się tej imprezy w Parku, czy nasza mała grupa poradzi sobie z tak dużą liczbą dzieci. Na szczęście daliśmy radę i było super”. Ania Piwowar dodała „rodzice dzieci, które wzięły udział w Egzaminie dziękowali nam i zachęcali, byśmy takie imprezy robili częściej”.

Zgodnie z zasadami programu „Młodzież w działaniu” funkcję instytucji wspierającej grupę ANI-MUSZ pełniła Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle. Po zakończeniu projektu Pani Dyrektor Małgorzata Piekarska powiedziała: „Cieszę się, że Nieformalna Grupa Młodzieży ANI-MUSZ zrealizowała tak udany projekt, a Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle mogła być partnerem projektu. Jestem pod wrażeniem ogromnego i twórczego zaangażowania młodzieży. Myśleli o dobrej zabawie, o swoich korzyściach, ale nie zapominali o innych uczestnikach projektu. Chętnie zostaniemy partnerami w projekcie dla innej nieformalnej grupy młodzieży. Zapraszamy do Biblioteki.”

Efektem projektu jest folder „Lacrosse, czyli dobra zabawa z ANI-MUSZem”. Oprócz opisu poszczególnych działań zawiera on grę planszową stworzoną na bazie tradycyjnych gier i zabaw. Do każdego egzemplarza dołączona została kostka oraz pionki do gry – w ten sposób folder nie tylko informuje o projekcie i wykorzystanych w nim zabawach, lecz sam także służy do zabawy.

Cieszymy się i jesteśmy dumni z tego, że mogliśmy pokazać, że wystarczy dobry pomysł i odrobina animuszu, a samemu świetnie się bawiąc można zrobić wiele dobrego dla innych. Mamy nadzieję, że nasz przykład do działania zachęci innych młodych ludzi, bo wszyscy, którzy zetknęli się z projektem „Lacrosse” podkreślali, że inicjatywy młodzieży są bardzo potrzebne.
 
Grupa ANI-MUSZ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
znajomy
znajomy
2024 lat temu

Ania P. piękna jak zwykle 🙂

.
.
2024 lat temu

😉

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x