Kultura

Atrakcje nie tylko literackie, czyli V Festiwal Poezji i Prozy

W bieżącym roku Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  otrzymała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie na realizację dwóch projektów promujących czytelnictwo, w tym kolejnej  piątej edycji Festiwalu Poezji i Prozy,  który odbędzie się w dniach  7 – 14  kwietnia 2010 r. W programie  znajdą się  spotkania autorskie, promocje nowości wydawniczych, dyskusje o kulturze cyfrowej i współczesnej poezji polskiej, warsztaty czerpania papieru i tradycyjnie koncert piosenki poetyckiej oraz projekcje adaptacji literackich dla dorosłych i dla dzieci.

Do dzieci adresowane są warsztaty czerpania papieru  w wykonaniu Czerpalni Art-Papier oraz  plastyczne z ilustratorką Małgorzatą Flis, spotkanie z autorką książek dla dzieci Barbarą Gawryluk oraz projekcja filmu „Magiczne Drzewo” w reżyserii Andrzeja Maleszki.

Miłośników poezji zapraszamy na spotkanie autorskie z Romanem Honetem, poetą określanym mianem jednego z nowych egzystencjonalistów. Spotkanie z Łukaszem Gołębiewskim, poetą, prozaikiem, analitykiem rynku wydawniczo-księgarskiego, wydawcą „Magazynu Literackiego Książki” i „Biblioteki Analiz”  poświęcone będzie dyskusji na temat roli kultury cyfrowej we współczesnym życiu. O kondycji współczesnej literatury polskiej i nie tylko można będzie podyskutować na spotkaniu z  Karolem Maliszewskim, poetą, prozaikiem i cenionym krytykiem literackim. W ramach prezentacji najciekawszych  adaptacji filmowych w  kinie Syrena odbędzie się projekcja filmu „Wino truskawkowe”, które powstało na motywach powieści „Opowieści galicyjskie”. Zainteresowanych  twórczością Andrzeja Stasiuka, współautora scenariusza, zapraszamy na spotkanie autorskie.

Jak co roku Festiwalowi towarzyszył będzie koncert piosenki poetyckiej, tym razem na jasielskiej scenie wystąpi znany krakowski artysta Jacek Wójcicki. Koncert odbędzie się na sali widowiskowej JDK 7 kwietnia o godz. 18.00.

Współorganizatorami V Festiwalu będą: I Liceum Ogólnokształcące im. Króla St. Leszczyńskiego i II Liceum Ogólnokształcące im. ppłk. J. Modrzejewskiego.

Wsparcie finansowe zadeklarował Zakład Tworzyw Sztucznych GAMRAT S.A. Patronat medialny nad Festiwalem objęły: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna „Nowiny”, TVJ Telewizja Kablowa Jasło.

MBP, Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x