r e k l a m a
Kultura

Balladyna w oryginalnej interpretacji "Groteski"

Jesienne Spotkania z Teatrem w JDK

„Balladyna” w wykonaniu krakowskiego Teatru Lalki, Maski i Aktora „Groteska”, jest trzecią propozycją Jasielskiego Domu Kultury w ramach I Jesiennych Spotkań z Teatrem. Spektakle, których adresatem jest głównie młodzież, odbędą się w czwartek (5 listopada) o godz. 11.30 oraz piątek (6 listopada) o godz. 9 i 11.

Oryginalna interpretacja „Balladyny” zaproponowana przez Teatr „Groteska” ułatwia zrozumienie dzieła Juliusza Słowackiego, wyraźniej niż przy tradycyjnej formie oddzielając dwa przenikające się światy: świat elfów i świat ludzi. Relacje pomiędzy animatorem i lalką odnoszą się do sfery ducha i materii opowieści wieszcza. Wysnuwając opowieść o Goplanie i Balladynie, z artystycznego tworzywa teatru zbudowano sceniczny świat oparty na nieograniczonej wolności wyobraźni poetyckiej, bez zobowiązujących odniesień do zasad logiki, psychologii, czy realistycznego porządku prawdy i prawdopodobieństwa. W ten sposób opowieść uzyskała charakterystyczne cechy poetyki swego literackiego pierwowzoru – baśni, legendy, mitu…

Zabieg teatralizacji świata „Balladyny” pozwolił równocześnie pokazać fenomen zła poprzez możliwość jego transformacji w systemie wzajemnych odniesień rzeczywistości scenicznej i pozascenicznej. Natomiast zinterpretowanie relacji świata duchów i ludzi jako aktora-animatora i przedmiotu jego manipulacji – lalki, umożliwiło przedstawienie problemu wolności jednostki i narodu, tak istotnego dla zrozumienia filozofii i historiozofii autora „Kordiana”.

Spektakl został nagrodzony na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu (2005r.), gdzie Aldona Jankowska, Włodzimierz Jasiński i Franciszek Muła dostali Nagrodę Sekcji Teatrów Lalkowych Związku Artystów Scen Polskich im. prof. Władysława Jaremy, za kreację aktorską. Otrzymał również II równorzędną nagrodę na festiwalu Dramaty Narodów – Polski Dramat Romantyczny (I nagrody nie przyznano) w Krakowie (2005 r.).

Adaptacja i reżyseria: Bogdan Ciosek

Bilet 14 zł

Kolejne sztuki:

7 listopada 2009 r., godz. 18.00
Szwejk – Jaroslav Hašek
Teatr Polski – Bielsko-Biała
Reżyseria: Robert Talarczyk
Występuje 30 aktorów, m.in. Grzegorz Halama (w roli głównej) i Anna Guzik
Bilet 40 zł

12 listopada 2009 r.

Spróbujmy jeszcze raz – Murray F. Schisgal
Studio Gudejko – Warszawa
Reżyseria: Maciej Wojtyszko
Występują: Cezary Żak, Joanna Żółkowska
Głos doktora Oliovsky’ego: Maciej Damięcki
Bilet 35 zł

17 listopada 2009 r., godz. 11.00, 18.00

Do piachu – Tadeusz Różewicz
Kompania Teatr i Teatr Provisorium – Lublin
Reżyseria: Janusz Opryński, Witold Mazurkiewicz
Występują: Jacek Brzeziński, Witold Mazurkiewicz, Jarosław Tomica, Michał Zgiet
Bilet 16 zł (spektakl przedpołudniowy), 20 zł (spektakl wieczorny)

21 listopada 2009 r., godz. 18
Stachura – piosenki Edwarda Stachury śpiewa Piotr Machalica
Teatr im. Adama Mickiewicza – Częstochowa
Pomysł całości, postać Michała Kątnego: Robert Dorosławski
Występują: Piotr Machalica, Robert Dorosławski, Marcin Lamch – kontrabas, aranżacje, kierownictwo muzyczne, Dariusz Bafeltowski – gitary, Krzysztof Niedźwiecki – gitary
Bilet 25 zł

W zorganizowaniu imprezy pomogli sponsorzy: PGNiG SA Karpacki Oddział Obrotu Gazem w Tarnowie, Gazownia Jasielska oraz KSG sp. z o.o. w Tarnowie Oddział Zakład Gazowniczy w Jaśle.

JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
xd'
xd'
2024 lat temu

mi się nioe podobało…
jakoś się nie mogłam przekonac co do tego.. co się działo na scenie.. .
😉

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x