r e k l a m a
Kultura

Bo przecież nie cel się liczy lecz droga

Mariusz Wilk  od lat mieszka w Rosji, w której poszukuje swojej własnej tropy.  Ten kraj dla niego jest wciąż wart poznania. Tym razem autor przemierza Półwysep Kolski, aby dotrzeć do egzotycznych mieszkańców tych rejonów – Saamów. Odkrywa ich tradycję, literaturę, rękodzieło a przede wszystkim, dokonuje gloryfikacji nomadycznego życia. A. Tyszka  napisał: „To klasyczna książka drogi, apoteoza wędrówki,  kontynuacja prastarego toposu życia jako wiecznej włóczęgi”.

Omawianie  książki było dla  biorących udział w dyskusji ogromną przyjemnością. „Autor zachwycił pięknymi opisami przyrody jak i uniwersalnymi prawdami” – powiedział A. Ziaja. T. Furmanek-Wnęk podkreśliła pojawiające się wątki franciszkańskie i ekologiczne.

Z. Błażej przypomniała powieści Jacka Londona, które czytane w dzieciństwie podczas śnieżycy, pozwalały docenić domowe ciepło. Z. Wojdyła była pełna podziwu dla  dociekliwości i wytrwałości autora w poszukiwaniu materiałów źródłowych. 

„Bardzo emocjonujący opis dramatycznego wypadu w góry, w celu wytropienia stada renów sprawia, że książkę czyta się z wypiekami na twarzy a opisy północnej przyrody i zjawiskowej zorzy polarnej długo zostaną pod powiekami czytelnika.      Nie dziwi więc, że autor obcując z taką przyrodą i zanurzony w takiej aurze posiada w swoim słowniku piękne i poetyckie metafory. W moim przypadku książka ta, wzbogaciła moją wiedzę o ten nieznany mi bliżej biały skraj ziemi i utwierdziła w  przeświadczeniu, że nie wszystko, co przyniosła nam cywilizacja jest doskonałe  i dobre dla człowieka” – powiedziała B. Tora

Uczestnicy spotkania zgodzili się, że  człowiek na starość winien wyzbywać się przedmiotów. Jednakże gromadząc bibeloty chcemy zatrzymać czas.

Klub Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem Podkarpackie rozmowy o książkach. Projekt   przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council. Dyskusja odbyła się 28 października  w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

MBP Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x