Kultura

Bojowe nastroje w Krempnej (tv) (foto)

Inscenizacja bitwy z XVII wieku, była główną atrakcją wczorajszej VIII Parady Historycznej w Krempnej. Naprzeciwko siebie stanęły siły polskiej szlachty i kozackie oddziały. W bitwie użyto mieczy, broni palnej i armat, użyto także łuków z podpalonymi strzałami, z których szlachta polska strzelała do Kozaków zgrupowanych na wzniesieniu. Bitwę wygrali Polacy.


Paradę historyczną wzbogaciły pokazy jazdy konnej, pokazy strzelania z łuku do tarczy i ruchomych celów.

Impreza cieszy się dużym zainteresowaniem, a pomysł na jej zorganizowanie zrodził się przypadkowo i spontanicznie.

Pomysł zrodził się zupełnie spontanicznie. Ponieważ kiedyś bywała u nas grupa harcerzy, która przywiozła do na stroje historyczne i pomyśleliśmy, że warto byłoby je zaprezentować i tak zrodził się pomysł parady historycznej – mówił Dariusz Mielczarek, prezes Towarzystwa Miłośników Krempnej i Okolicy.

Przez lata impreza rozrosła się i z roku na rok coraz większa rzesza uczestników bierze w niej udział. Wszyscy oni występują bez honorariów a dochód z imprezy przeznaczany jest na remont cerkwi w Kotani.

Podczas parady widzom zaprezentował się koń Cygan, który został uratowany z transportu do rzeźni i obecnie ułożony, służy wiernie człowiekowi podczas takich ja te parad.

Bardzo się cieszę, że była możliwość zaprezentowania tej historii. Wiele było historii koni, które były wysyłane na rzeź, jak widać koń w ten sposób uratowany może się bardzo odwdzięczyć – mówił prezes Mielczarek.

Goście, którzy w niedzielę odwiedzili Krempną mieli okazję wysłuchać koncert muzyki ludowej oraz muzyki dawnej. Każdy miał możliwość nauki władania szablą, strzelania z łuku oraz przejażdżki konno i bryczką. Zgromadzeni goście mogli również skosztować regionalnych potraw.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Więcej zdjęć autorstwa Łukasza Dziury w fotogalerii.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anna
Anna
2024 lat temu

Super impreza byłam tam z rodziną.Polecam wszystkim;):)

Jazzz
Jazzz
2024 lat temu

kapitalna impreza, bardzo dobry filmik w HD! Zycze powodzenia i wiekszej ilosci uczestnikow oraz wiekszego rozmachu – rosnacej liczby osob bioracych udzial w "walkach"…!;)

hihihihi
hihihihi
2024 lat temu

To było fajne:p

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x