KulturaMDKWażne wydarzenia

W MDK:Bugalski o gadzim mózgu

O tym jak radzić sobie ze stresem, jak poprawnie formułować pytania i używać gadziego mózgu w zawodzie dziennikarza opowiadał podczas dwudniowych warsztatów dziennikarskich, zorganizowanych przez Młodzieżowy Domu Kultury w Jaśle, dziennikarz radiowej Trójki – Dariusz Bugalski.

Bugalski o gadzim mózgu (fot. MDK Jasło)
Młodzi adepci trudnej sztuki dziennikarstwa radiowego, pierwszego dnia zajęć, przyswajali teorię, która przydać się może nie tylko w pracy radiowca. Podczas zajęć odbywających się w Młodzieżowym Domu Kultury uczestnicy dowiedzieli się jak wykorzystać swoje dobre strony oraz jak radzić sobie z problemami w komunikacji. Poznali dobre sposoby na to, jak walczyć ze stresem podczas wywiadu, a nawet jak wygodnie i odpowiednio… usiąść podczas rozmowy. Bugalski sporo czasu teoretycznej części warsztatów przeznaczył na czas radiowej audycji – godzinę na antenie podzielił pomiędzy intro, rozmowę, jingle, przerwy reklamowe, muzykę itp. Starał się uruchomić wyobraźnię przyszłych radiowców i ukazać im, że nawet najbardziej profesjonalnym stacjom radiowym przytrafiają się wpadki. Na podsumowanie prezenter Trójki przywołał anegdoty ze swojej kariery dziennikarskiej.
Po części teoretycznej, drugiego dnia warsztatów, młodzież miała okazję sprawdzić się w praktyce. W studio nagraniowym Papaya w Lipinkach młodzi radiowcy, podzieleni na zespoły zmierzyli się z nagraniem krótkiej audycji-wywiadu radiowego. – Każdy pracuje indywidualnie, ale jednocześnie na całą grupę. Jeśli coś pójdzie nie tak – to wina dziennikarza, jeśli będzie dobrze – to zasługa każdego z Was, każdego z osobna – powtarzał Bugalski, motywując do pracy. Młodzi dziennikarze mając do dyspozycji blisko 15 minut „na antenie” rozmawiali ze sobą m.in. o demoralizacji i problemach młodzieży, o rodzinie, maturze i własnych, życiowych doświadczeniach. Każda rozmowa szczegółowo została omawiana przez uczestników po to, by zwrócić uwagę na jej mocne strony i elementy, nad którymi należy jeszcze popracować. Nagrania miały miejsce pod czujnym okiem dziennikarza Trójki oraz perkusisty i kompozytora zespołu New Day – Rafała 'Boni’ Boniśniaka – gospodarza Papaya Studio.
Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle składa podziękowania za pomoc  w organizacji warsztatów dziennikarskich Starostwu Powiatowemu w Jaśle, firmie EVONIK Carbon Black Polska Sp. z o. o., firmie KEKS, Państwu Edycie i Krzysztofowi Dolnym, Panu Jerzemu Romanowowi, Panu Rafałowi „Boni”  Boniśniakowi PAPAYA Studio,  Radzie Rodziców Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle.
Sylwia Binkowicz

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x