Kultura

Było folkowo w Trzcinicy! (tv)

W niedzielę na kilkanaście godzin Trzcinica stała się stolicą karpackiego folku. Festiwal zgromadził muzyków i twórców ludowych z Polski, Słowacji, Czech, Rumuni, Węgier oraz Ukrainy.

Pomysłodawcą festiwalu i przeglądu kapel jest Stanisław Marszałek, członek kapeli Trzcinicoki.

Kiedy powstała kapela i  zaczęliśmy jeździć z zespołem po przeglądach, zastanawiałem się dlaczego takie festiwale są gdzieś indziej a nie u nas. Zrodziła się więc myśl aby taki festiwal zrobić u nas. Kiedy wyszedłem z tą inicjatywą znaleźli się ludzie, którzy powiedzieli – słuchaj my ci pomożemy! – mówił Stanisław Marszałek.

Pierwszy festiwal odbył się 6 lat temu. Jak wspomina Stanisław Marszałek, była to spontaniczna impreza, w którą zaangażowało się wiele środowisk. Festiwal spotkał się też z zainteresowaniem lokalnych władz. 

Obecnie głównym organizatorem festiwalu w Trzcinicy jest Gmina Jasło.

Chcemy aby w ten sposób podtrzymać tradycje tego regionu, regionu Karpat, bo ma on swoją specyfikę tak jak każdy region w Polsce. Nasze Karpaty też  mają swoją specyfikę twórczą. I to jest prezentowane tutaj w Trzcinicy.  Mamy tutaj twórców ludowych oraz przedstawicieli ginących zawodów – mówił wójt Gminy Jasło Stanisław Pankiewicz.

Wśród wystawców sztuki ludowej byli między innymi rzeźbiarze, koronkarki., malarze. Dla twórców – sztuka czy rzemiosło jest pasją, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Goście odwiedzający Trzcinicę mogli również posmakować jadła wiejskiego oraz wypieków przygotowanych przez koło gospodyń wiejskich.

W trakcie festiwalu odbył się konkurs kapel ludowych. Wystąpiło 13 zespołów, które rywalizowały o statuetkę Karpackiego Grajka.

Zobacz wywiad z Babiogórską Kapelą Jozyna

Wykonawców oceniało profesjonalne jury, które przyjęło dość surowe kryteria wyboru najlepszej  kapeli ludowej. Zwycięzcami Festiwalu i  zdobywcami statuetki Karpackiego Grajka została kapela Gorce z prymistą Franciszkiem Kurzeją. Drugie miejsce przypadło zespołowi Góralsko Muzyka ze Spiszu, a na miejscu trzecim uplasowali się  Kamraci.

Sponsorzy festiwalu: Fabryka Armatur JAFAR z Jasła, Z-d Przetwórstwa Owoców i Warzyw „VORTUMNUS” w Skołyszynie, Radny Powiatu Jasielskiego Tadeusz Gorgosz, Podkarpacki Bank Spółdzielczy oddział w Jaśle, MPM s.j. w Jaśle, Wójt Gminy Jasło Stanisław Pankiewicz, Karpacka Spółka Gazownictwa oddział Zakład Gazowniczy w Jaśle, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. Karpacki Oddział Obrotu Gazem w Tarnowie Gazownia Jasielska, Zakład Tworzyw Sztucznych GAMRAT s.a., Spółdzielnia Usług Wodno Kanalizacyjnych Produkcji Rolniczej i Handlu ROLWOD ze Skołyszyna, Firma TRANS-WIERT z Jasła, Firma Produkcyjno – Handlowa ELEKT z Jasła, Zakład Produkcyjno-Handlowo-Usługowy TERMO-TECH Przysieki, NG Bank Śląski w Jaśle, Zakład Handlowo – Usługowy „JARKOMET” z Trzcinicy, Zakład Produkcyjno – Usługowy ALIMA w Jaśle, Restauracja Różana w Skołyszynie, Firma GEO w Jaśle, Zakłady Przemysłu Owocowo – Warzywnwgo „Pektowin” z Jasła, Ogrodnictwo Laboratorium FLORA IN VITRO w Dębowcu, Piekarnia Kołacz w Kołaczycach, Firma Handlowa Domicela, „Sap” S.C. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe, Firma FOTO-EFEKT, PSS Społem w Jaśle, Piekarnia Jan Wątroba, Zamex Kraus i Wspólnicy, Fotos Studio Express w Jaśle, „Gran-Pik” Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe, Stowarzyszenie Konik Polski, Bank Spółdzielczy w Rymanowie, Przewodnicząca Rady Powiatu Jasło Alicja Zając.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
yeti
yeti
2024 lat temu

Prasło ludowiznom i sie skuńczyło.Pojadło,popiło,porzympoliło i sie łodbyło.Ostały sie fotki i plotki.
Do siego roku chopy.Do siego roku folki.:(

Basista
Basista
2024 lat temu

VI Festiwal Folkloru Karpat – kolejna bardzo udana impreza w Trzcinicy. A było świetnie!!!
🙂

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x