Kultura

Całe Jasło czyta dzieciom – podsumowanie [foto]

Ponad 2300 dzieci z Jasła i powiatu jasielskiego dzięki Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle od kwietnia do grudnia 2008 roku uczestniczyło w różnego rodzaju imprezach, spotkaniach, zabawach i konkursach.

Złożony na początku 2008 roku projekt pt. „Całe Jasło czyta dzieciom” uzyskał akceptację i wsparcie finansowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Operacyjnego „Promocja Czytelnictwa”. W związku z tym w kwietniu 2008 roku Oddział dla Dzieci oraz Filia nr 1, 2 i 3 MBP w Jaśle mogły rozpocząć realizację kolejnego programu. Głównym celem zadania było propagowanie zdrowia emocjonalnego, wspieranie prawidłowego rozwoju psychicznego, umysłowego oraz moralnego dzieci i młodzieży. Projekt służyć miał także promocji czytelnictwa i biblioteki, zwiększaniu zainteresowania współczesną literaturą polską dla dzieci i młodzieży oraz  prezentować i popularyzować twórczość młodych artystów.

W ramach projektu organizowane były różnego rodzaju zajęcia z dziećmi, podczas których oprócz zabaw, gier, konkursów, podróży po Internecie nie zabrakło głośnego czytania wartościowej literatury oraz rozmów o przeczytanych książkach. W trakcie realizacji projektu odbyły się spotkania autorskie z Barbarą Kosmowską i Joanną Olech oraz z ilustratorką książek dla dzieci z Joanną Zagner-Kołat. Ponadto z okazji setnej rocznicy wydania książki „Ania z Zielonego Wzgórza” ogłoszony został konkurs plastyczny „Ania Shirley. Organizowane były również spotkania integracyjne z okazji: Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, VIII Dnia Głośnego Czytania, Urodzin Książkowego Misia, Mikołajek z Mikołajkiem. Uczestniczące w nich dzieci niepełnosprawne i zdrowe wzięły udział we wspólnych zabawach, grach i konkursach. Szczególnie ważnym elementem projektu były obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. W jego trakcie zorganizowano m.in.: Powiatową Inaugurację OTCD w Domu Dziecka w Wolicy, wycieczkę do ruin zamku w Odrzykoniu, spotkanie „W zdrowym ciele- zdrowy duch” w MOSiR, „Regionalne czytanie” przy Pałacu w Gorajowicach oraz Bal w Parku Miejskim w Jaśle.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle przygotowała wystawę poświęconą realizacji projektu „Całe Jasło czyta dzieciom”. Wszyscy zainteresowani mogą zapoznać się z wystawą odwiedzając Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle (ul. Kołłątaja 1) od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00, a w soboty w godzinach od 10.00 do 15.00.

Marta Gąsiorowska
MBP w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x