Kultura

Czym zasłynął św. Mikołaj? (foto)

W jakim kraju urodził się św. Mikołaj? Co mogą otrzymać od św. Mikołaja niegrzeczne dzieci? Jaki jest ulubiony kolor św. Mikołaja i skąd wie, jaki prezent pragnie otrzymać dziecko?

To zaledwie kilka z wielu pytań, na które odpowiadały dzieci biorące udział w imprezie czytelniczej „Mikołajki z Mikołajkiem”. Spotkanie  integracyjne uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1, nr 2, nr 4 oraz ze SP nr 5 przy Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Jaśle zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle 8 grudnia 2009 r.  w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”.

Podczas spotkania dzieci brały czynny udział w różnego rodzaju grach i zabawach. Uczniowie między innymi rozwiązywali krzyżówkę oraz wymyślali zakończenie przysłów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem. Przysłowie „W dzień Adama i Ewy, daruj bliźniemu prezenty” jest jednym z wielu wymyślonych przez jasielskich trzecioklasistów. W trakcie spotkania nie zabrakło oczywiście głośnego czytania – Barbara Chochołek (Zastępca Dyrektora ds. Ekonomiczno-Finansowych z Zakładu Gazowniczego w Jaśle) czytała dzieciom „Nieznane przygody Mikołajka” R. Goscinnego i J.Sempe.

Najwięcej radości spławiło jednak uczniom pojawienie się samego św. Mikołaja, który dla wszystkich uczestników spotkania miał prezenty ufundowane przez  KSG sp. z o.o. w Tarnowie, Oddział Zakład Gazowniczy w Jaśle..

Choć wszystkie dzieci zgodnie stwierdziły, że praca Mikołaja jest bardzo ciężka i trudna, same postanowiły zostać dobroczyńcami – zgodnie z hasłem „I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem!”. Dla swoich rówieśników, spędzających święta Bożego Narodzenia w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle, przygotowały ozdoby choinkowe i świąteczne kartki. Do 19 grudnia ofiarowane przez dzieci prezenty można oglądać je na specjalnie przygotowanej wystawie w MBP w Jaśle.

Na koniec bardzo ważna informacja dla wszystkich jasielskich Mikołajów. Podczas spotkania 80 uczniów wzięło udział w sondażu „Jaką książkę chciałbyś/chciałabyś dostać pod choinkę”. Niekwestionowanym zwycięzcą  okazały się książki R. Gościnnego i J.Sempe o Mikołajku oraz różne części „Harrego Pottera”. Wśród wymienianych tytułów pojawiały się również: „Magiczne Drzewo”,  „Opowieści z Narni”, baśnie Andersena oraz książki z serii Hannah Montana.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ja
ja
2024 lat temu

Brawo więcej takich imprez!

Kaśka
Kaśka
2024 lat temu

Córce bardzo się podobało…

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x