KulturaMBP

"Czytelnicze życie jest lepsze" – Magda o sobie, Hudyma o poezji

„Od 7 do 20 normalne uczniowskie życie, a wieczorami uczta…” – uczta rozpoczęła się w „średnim mieście, z jedną biblioteką, pięcioma księgarniami i ładnym parkiem, z którego na szczęście wypłoszyli wrony”. To właśnie biblioteka połączyła więzami miłości Czesława Miłosza, Jana Lechonia, Adama Zagajewskiego i Magdalenę Hudymę – autorkę cytowanych słów.

Magdalena Hudyma (fot. Sylwia Binkowicz, Jaslonet.pl)
W ramach Klubu Powiększania Wyobraźni 12. października 2010 w Miejskiej Bibliotece Publicznej zostało zorganizowane spotkanie z Magdaleną Hudymą, laureatką II Konkursu Fundacji Evens – „Poezja łączy ludzi – mój ulubiony wiersz”. O sukcesie Magdy pisaliśmy w marcu br. (czytaj więcej).
Magdalena Hudyma jest uczennicą I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. Jej wieloletnie zainteresowanie literaturą piękną zaowocowało wieloma sukcesami. Za najważniejszy, jednak wciąż uważa ten, gdzie w zwycięskim eseju dotknęła poezji Emily Dickinson.
Jej pogląd dotyczący autorki wierszy uwieńczonych często dowcipnym i sarkastycznym przesłaniem nie uległ ogromnej zmianie od momentu wygranej. Wciąż fascynuje ją twórczość amerykańskiej poetki. W pracach Hudymy można spotkać wzorce czerpane z wierszy Dickinson – choćby „Pałac” pisany w nagrodzonym eseju, z dużej litery, na co zwróciła uwagę, podczas spotkania w MBP, dr językoznawstwa – Agnieszka Bal. Sama Magda mówi, że poza twórczością nie zamierza utożsamiać się z Dickinson: Bardzo lubię ludzi, mam przyjaciół, nigdy nie starałam się uciekać gdzieś do swojego pokoju tylko wręcz jak gdyby wychodzić do ludzi.
Zapytana o to, dlaczego mimo to wybiera tą poetkę stwierdza, że „jest to poezja zupełnie inna. Emily Dickinson w swoich wierszach podejmuje temat śmierci, temat religijności, przy czym jest to religijność w innym znaczeniu niż my myślimy o niej codziennie (…) W jej wierszach oprócz takich tematów wysokich, jest również miejsce na fascynację takim codziennym życiem, na fascynację przyrodą, codziennymi obowiązkami domowymi i to właśnie tą poezję wyróżnia”
Podczas spotkania, na które oprócz przyjaciół laureatki III Konkursu Fundacji Evens przybyli zainteresowani jej twórczością mieszkańcy Jasła w bardzo różnym wieku, został wyemitowany film o Magdalenie, a także przytoczony nagrodzony esej. W swojej pracy Hudyma pisze: „O, Emily! Moja brzydka, najpiękniejsza Emily! (…) Tworzyłaś przecież dla mnie. (…) I teraz Emily, Twoja poezja żyje we mnie, a ja obiecuję Ci, że będzie żyła również w innych.”
Swoimi sukcesami, pasją i marzeniami o napisaniu powieści Magdalena Hudyma sprawia, że obietnica może zostać spełniona.
Sylwia Binkowicz
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x