r e k l a m a
Kultura

Dlaczego dziennikarze powinni być bezstronni?

Czy artykuł dla kobiety pisze się tak samo jak artykuł dla dziecka? Co to jest adiustacja? Czy do każdego wywiadu trzeba się przygotować?  Czy felieton to najłatwiejsza forma dziennikarska? To zaledwie pięć z bardzo wielu pytań na które próbowali odpowiedzieć przyszli dziennikarze podczas spotkania z Małgorzatą Karoliną Piekarską.

W trakcie spotkania zorganizowanego siedemnastego marca 2009 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, uczestnicy – młodzież z Gimnazjum nr 1 w Jaśle – poznali m. in. zasady którymi powinien kierować się człowiek wykonujący zawód dziennikarza i cechy dobrze napisanego felietonu oraz porządnie przeprowadzonego wywiadu. To nieprawda, ze felieton to najłatwiejsza forma dziennikarska, bo pisze się o niczym. Zadaniem felietonu jest skłonienie do refleksji, wkurzenie, wywołanie burzy mózgu oraz rozbawienie. Bardzo często jeden felieton budzi skrajne emocje – mówiła bohaterka spotkania.

Małgorzata Karolina Piekarska jest dziennikarką prasową i telewizyjną, autorką książek dla dzieci i młodzieży. Pracuje w TVP3, gdzie emitowane są jej reportaże. Jest związana z Telewizyjnym Kurierem Warszawskim. Od wielu lat współpracuje również z dwutygodnikiem „Cogito”. Publikowane w latach 1998-2005 na łamach pisma felietony Wzrockowisko ukazały się drukiem w postaci książki w 2002 r. Jest autorką książek dla dzieci i młodzieży: Klasa Pani Czajki (2004), Tropiciele (2006), Dzika (2007).

Na zakończenie spotkania dziennikarka przeprowadziła quiz dziennikarski, który stał się okazją do ciekawej dyskusji. Młodzi starali się podważyć często powielane stereotypy oraz wyrażali swoje opinie na temat pracy dziennikarzy.

Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego przez MBP w Jaśle projektu „Literacki alfabet”, współfinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Marta Gąsiorowska
MBP w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
rozbawiony tomuś
rozbawiony tomuś
2024 lat temu

najlepszy był Radek, przy pytaniu o artykuł dla dziecka:PP

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x