JDKKulturatopWażne wydarzenia

Dni Jasła 2022 – rodzinnie i koncertowo

Przez dwa dni jaślanie oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości mogli uczestniczyć w Dniach Jasła. Pierwszy dzień kładł nacisk na spotkania rodzinne, animacje i działania kulturalne, drugi – to koncerty z udziałem gwiazd.

Sobota

Od happeningu malarskiego w Jasielskim Domu rozpoczęły się sobotnie animacje rodzinne, prowadzone w ramach Dni Jasła. W godzinach południowych na terenach zielonych przylegających do budynku JDK miejskie placówki kultury (Jasielski Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna i Muzeum Regionalne, CITiK) prowadziły działania dla najmłodszych. Po południu wystąpiły  dzieci i młodzież uczęszczające na zajęcia do JDK. Wieczór zakończył się koncertem muzyki klasycznej w sali offowej JDK.

Trójwymiarowy obraz odradzającego się feniksa z popiołów, powstawał pod okiem nowojorskiego malarza Janusza Gilewicza. Artysta o międzynarodowym uznaniu, od 33 lat mieszka w Nowym Yorku, a od niedawna przebywa na Jasielszczyźnie. – Zburzone podczas II wojny światowej, prawie w całości miasto zostało odbudowane przez jego mieszkańców. Stąd pomysł na feniksa, który został wykonany techniką trójwymiarową. Jest to drugi mural w Polsce, zrobiony w ten sposób  – wyjaśniał ideę pomysłu Janusz Gilewicz.

Dzieło, które zostało powieszone nad wejściem głównym do Jasielskiego domu Kultury, powstało w ramach przedsięwzięcia pn. „Miasto to JA”, realizowanego w ramach projektu „Jasło – moje miasto, mój dom” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014 – 2021 oraz budżetu państwa. – „Miasto to JA”, jest  odpowiedzią na zdiagnozowane sytuacje przez mieszkańców Jasła, które pokazują, że tej aktywności brakuje. Chcemy, aby nie tylko instytucje kultury były tymi, które realizują pewne działania, ale też, żeby te działania wychodziły  od naszych mieszkańców  – mówił  Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Jednocześnie  na terenach zielonych wokół JDK trwały gry, zabawy i animacje dla dzieci, przygotowane przez instytucje kultury i CITiK. Wśród atrakcji nie zabrakło malowania na papierze, maty z pianki, budowania  z klocków, lepienia w glinie czy spotkania z książką.

Również w sobotę w Muzeum Regionalnym została otwarta wystawa pt. „Ignacy Łukasiewicz i jego dziedzictwo”, zorganizowaną z okazji 200. rocznicy jego urodzin. Ekspozycja składa się z trzech części: historia PGNiG (dokumenty), geologia (rdzenie z otworów wiertniczych) oraz tradycja (mundury, czapki górnicze orkiestry).

Z kolei pod wieczór na schodach przed głównym wejściem do JDK zaprezentowała się młodzież uczęszczająca na zajęcia teatralne, muzyczne i taneczne. Były to jednak tylko wybrane propozycje artystyczne z oferty JDK. Występ był także podsumowaniem sezonu artystycznego 2021/2022, bogatego w wiele wydarzeń, koncertów i spektakli. Natomiast wieczorem na Przystanku Kwiatowa, w ramach Wakacyjnego Kina Plenerowego  został wyświetlony film „Chłopiec z burzy”.

Sobotnią część Dni Jasła zakończył koncert w sali offowej pt. „Smaki klasycznej muzyki”. W programie znalazły się najpopularniejsze kompozycje Antonio Vivaldiego i Alessandro Marcello. Przed publicznością wystąpili: Katarzyna Sytnik (skrzypce), Maciej Wulf  (skrzypce) Karol Pęcak (wiolonczela) oraz Paweł Chłopek (organy). Koncert odbył się w otoczeniu prac Karola Godka, jaślanina, absolwenta Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego na kierunku: grafika, laureata wielu wyróżnień i nagród, stypendysty Ministra Edukacji i Burmistrza Miasta Jasła.

Organizatorami wydarzenia byli: Miasto Jasło, Jasielski Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, Muzeum Regionalne w Jaśle oraz Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej w Jaśle. Wydarzeniu partnerowali Grupa Lotos i Toyota Jasło.

Niedziela

Drugi dzień święta miasta upłynął pod znakiem koncertów. Jako pierwsi na scenie pojawili się muzycy zespołu Krusher. To im właśnie przypadła w udziale trudna rola formacji otwierającej imprezę. Wywiązali się z niej znakomicie. Przybyli na obiekty jasielskiego MOSiRu mogli usłyszeć m.in. takie kompozycje jak: „Za karę”, „Fading Sun”, „Ogień”, „The River Of Oblivion”, a także covery „Poker Face” z repertuaru Lady Gaga, czy „Zombie”, jeden z największych hitów irlandzkiej formacji The Cranberries. Zespół, który w tym roku świętuje 20 – lecie istnienia udowodnił, że jest w znakomitej formie.

Liber – przedstawiciel polskiego rapu przedstawił sporej grupie fanów swoje największe przeboje. Publiczność wysłuchała m.in. utworów: „Skarby”, „Świat oszalał”, „Dobre myśli”, „Nowe szanse”, „Co z nami będzie”, „Nie patrzę w dół” czy „Czyste szaleństwo”. Nie obyło się bez bisów i wspólnego śpiewania m.in. przeboju „Winny”, który artysta nagrał wraz z jaślaninem Mateuszem Mijalem. Liber podziękował jasielskiej publiczności za dobrą znajomość tekstów i cieple przyjęcie.

Koncertowy wieczór Dni Jasła 2022 zakończył występ Sylwii Grzeszczak. Artystka weszła na scenę wzbudzając ogromny aplauz wśród tłumów miłośników jej twórczości. Rozpoczęła swój koncert od bardzo energetycznie wykonanej „Karuzeli”. Później sięgnęła po kompozycje „Na zakręcie” i „Flirt”. Następnie zrobiło się bardzo lirycznie dzięki utworom „Księżniczka” i „Sen o przyszłości”. Dużo emocji wzbudził ogłoszony tuż przed koncertem konkurs „Zaśpiewaj z Sylwią Grzeszczak”. Jego uczestnicy musieli polubić fanpage artystki na Instagramie i napisać, dlaczego to właśnie z nimi powinna zaśpiewać. Ostatecznie Sylwia Grzeszczak wybrała siedem osób, które zaśpiewały z nią na scenie utwór „Małe rzeczy”. Artystka tego wieczoru wykonała niemal wszystkie swoje przeboje z „Tamtą dziewczyną” na czele. Nie zabrakło także bezpośredniego kontaktu z fanami i przybijania „piątek” czy wykonywania pamiątkowych fotografii.

Organizatorami wydarzenia było Miasto Jasło i jasielskie instytucje kultury, natomiast partnerami Grupa Lotos i Toyota Jasło.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x