r e k l a m a
Kultura

Duch Powstania Warszawskiego w JDK

Koncerty „Warszawo ma”, upamiętniające 65-rocznicę trwającego 63 dni Powstania Warszawskiego odbyły się 2 października br. w Jasielskim Domu Kultury.

Piosenki powstańcze były kiedyś namiastką tłamszonej przez wroga polskiej kultury. Przenosiły one powstańców w świat ich marzeń o wolności. Pamiętajmy, że w Powstaniu Warszawskim udział brali przede wszystkim młodzi ludzie. Dlatego pieśni i poezje stworzone ponad 65 lat temu, a śpiewane przez młodzież nie tracą na aktualności. Słuchając ich pamiętajmy, że równie brutalnie jak z Warszawą wróg obszedł się z naszym miastem, Jasłem, które w 97 procentach zostało zniszczone – powiedziała na wstępie Krystyna Kasprzyk, dyrektorka Jasielskiego Domu Kultury.

Podczas dwóch koncertów wystąpiły zespoły wokalne, soliści i recytatorzy JDK, którzy zaprezentowali licznie zebranej publiczności bardziej i mniej popularne piosenki oraz wiersze, poświęcone walczącej stolicy, m.in. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Antoniego Słomińskiego i Janusza Kozłowskiego. Nie zabrakło również melodii popularnych w okresie międzywojennym. W trakcie koncertów publiczności zaprezentowano multimedialne pokazy zdjęć z trwającego od 1 sierpnia do 2 października 1944 roku powstania oraz film.

2 października to dzień kapitulacji Powstania Warszawskiego. Dlatego wspólnie uznaliśmy, że taki koncert to świetny pomysł. Dzieci i młodzież z poszczególnych sekcji JDK zaprezentowała piosenki i poezję powstańczą. Część spośród aranżacji jest nasza, a pozostałe zaczerpnięte są z zespołu „Dzieci z brodą”. Wyraz artystyczny wzmocniła bogata scenografia oraz wyświetlony film, który pochodzi z Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie. Ideą przewodnią tego koncertu było stworzenie klimatu, który wzruszy nie tylko starszych, ale również młodzież. Myślę, że śmiało można nazwać ten koncert muzyczno-poetycką lekcją historii – powiedziała Ewa Grzebień, instruktorka śpiewu JDK.

Muszę przyznać, że prócz dat wybuchu i końca Powstania Warszawskiego, nie wiedziałam zbyt dużo na jego temat. Myślę, że ten koncert wzbogacił mnie przede wszystkim duchowo. Prócz wiadomości historycznych, dzięki udziałowi w „Warszawo ma” rozwinęłam się również pod względem taneczno-wokalnym. Na wyobraźnię mocno działał przede wszystkim wyświetlony film – powiedziała Marlena Momot, jedna z wykonawczyń.

Poznałem piosenki powstańcze, których wcześniej aż tylu nie znałem. Większość piosenek, które śpiewaliśmy to raczej były te nieznane i już trochę zapomniane. Poprzez świetne stroje harcerskie i żołnierskie mogliśmy się poczuć jak powstańcy. W powietrzu czuć było tego powstańczego ducha. Choć powstanie zgasło 65 lat temu, to zapaliło w naszych sercach iskrę patriotyzmu, którego wyrazem był dzisiejszy koncert – dodał Kacper Lawera, inny z wykonawców.

Podczas koncertów zaprezentowało się około 40 wykonawców z Jasła i okolic, przygotowanych przez Ewę Grzebień i Heleną Gołębiowską. Wystąpili: zespół dziecięcy „Dominanta”, młodzieżowy „Fermata”, soliści JDK: Marcin Kosiński, Gabriela Smyka, Weronika i Maria Schwacher, Aleksandra Gacek, Dorota Radoń, Angelika Zagórska, Joanna Strach, Marzena Spólnik, Kacper Lawera, Klaudia Dybaś, Anna Gogosz, Magdalena Paja oraz recytatorzy: Marlena Momot, Paulina Gronkiewicz i Kacper Lawera.

JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x