r e k l a m a
Kultura

Dwie dobre pozycje książkowe o Jaśle

„Jasło – Kalendarium od 2001 do 2005 roku” oraz „Katalog wystawy – Jasło na fotografiach i pocztówkach w okresie międzywojennym, okupacji i zagłady”, to dwie publikacje, które zaprezentowała podczas spotkania w MBP Felicja Jałosińska.

Katalog „Jasło na fotografiach i pocztówkach” został stworzony po wystawie zdjęć, która była eksponowana w holu MBP w Jaśle od 10 grudnia 2008 r. do 20 stycznia 2009.

Ekspozycja ukazywała kopie ponad 120 fotografii, pocztówek i akwareli kilkudziesięciu najbardziej znanych jasielskich obiektów.

Było bardzo duże zainteresowanie tą wystawą, przede wszystkim osób pamiętających tamten okres ale także młodzieży. Ja z kolei otrzymałam wiele korespondencji i wiele zdjęć dodatkowych, które nie były jeszcze eksponowane – mówi Felicja Jałosińska, prezes  Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.

Publikacja spotkała się z dużym zainteresowaniem nie tylko jaślan ale osób mieszkających w różnych częściach Polski. Pani Felicja podkreśla, że książki o Jaśle są często wysyłane do krewnych z różnych zakątków kraju. 

Otrzymywałam bardzo wzruszające listy od członków Stowarzyszenia, starszych osób z Legnicy, z Wrocławia i z innych miast – mówiła pani Felicja.

Prócz katalogu została przedstawiona kolejna książka z cyklu kalendarium dziejów Jasła. Tym razem dotyczy ona lat 2001 – 2005. Kalendarium jest pierwszą publikacją książkową obejmującą całość problematyki dziejowej Jasła. Dodatkowym atutem  publikacji Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego jest forma i sposób ich przygotowania.

Pochodzę z miejscowości, która tak samo jak Jasło została zgładzona z powierzchni. Powiązałam to w całość i zaczęłam błądzić w historii tego miasta. Te wydawnictwa nie są profesjonalne, opracowane przez typowych historyków, ale to jest kompensum informacji ujęte krótko, zwięźle, z podaniem przypisów do każdego wydarzenia –  tłumaczy Jałosińska.

Obie publikacje można nabyć w jasielskich księgarniach oraz w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, (która mieści się w Jasielskim Domu Kultury) codziennie w godzinach od 10.00 – 14.00.  

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x