r e k l a m a
Kultura

Dzieci uczciły rocznicę, śpiewając Rotę (foto)

We wtorek, na płycie rynku, uczniowie jasielskich szkół odśpiewali Rotę. W ten sposób uczczono, przypadającą w tym roku, rocznicę śmierci Marii Konopnickiej. 

Nie chcieliśmy organizować sesji naukowych, bo taką zorganizowaliśmy dwa lata temu, kiedy było 100- lecie napisania Roty. Pomyśleliśmy, że najpiękniej byłoby, aby nas jak najwięcej odśpiewało ten hymn, który każdy zna – mówi Marta Baran, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle, pomysłodawczyni inicjatywy. 

Początkowo Rotę miały odśpiewać jedynie dzieci ze SPnr2 w  Jaśle, ale w inicjatywę  włączyły się inne jasielskie szkoły.

Jest około 3 tysiące osób – mówi Marta Baran. – Do wczoraj zgłosiło się 2,5 tysiąca osób, a dzisiaj rano jeszcze dwie szkoły. Sądzę, że jest nas około 3 tysiące – dodaje dyrektor SP nr2 w Jaśle. 

Tekst Roty został napisany przez Marię Konopnicką jako protest przeciwko germanizacji w zaborze pruskim. Została opublikowana po raz pierwszy w 1908 roku w czasopiśmie Przodownica. Pierwsze wykonanie Roty, do której muzykę napisał Feliks Nowowiejski, odbyło się w 1910 roku w Krakowie podczas odsłonięcia pomnika Grunwaldzkiego w rocznicę 500-lecia bitwy pod Grunwaldem w 1910 roku.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Rota konkurowała z Mazurkiem Dąbrowskiego o prym hymnu narodowego. Dziś nazywana jest drugim hymnem Polski.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

– – –
Fotogaleria:

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
aaaaaaaaaa
aaaaaaaaaa
2024 lat temu

tak to zeczywiscie swietnie uczczenie stulecia.ja tam jestem:yes::yes::yes::yes::yes::smilewinkgrin::smilewinkgrin::smilewinkgrin::lol::lol::lol:;);););)

zak
zak
2024 lat temu

Ta kobieta zrobi wszystko,by codziennie być na PiS-owskim portalu:no:

ha
ha
2024 lat temu

glupio

historyk niezależny
historyk niezależny
2024 lat temu

Dzieci zapoznajcie się z całą twórczością M.Konopnickiej.Ona też wypowiadała krytyczne uwagi do kolegów tego pana co stoi na podeście na ostatnim zdjęciu.Wiem,że o tym Wam w szkołach nie mówią

dragoness
dragoness
2024 lat temu

kONOPNICKA ODDAŁA CÓRKĘ DO ZAKŁADU, BO BYŁA NIEPEŁNOSPRAWNA. CAŁA JEJ WARTOŚCIOWA TWORCZOŚĆ OGRANICZA SIĘ DO "ROTY" I MOŻE JESZCZE BAJKI "O KRASNOLUDKACH I SIEROTCE MARYSI", A TE CAŁE "OBCHODY" TO CHYBA TYLKO PO TO,ŻEBY MŁODZIEŻ Z LEKCJI WYCIĄGNĄĆ. PO CO SIĘ MAJĄ UCZYĆ? GŁUPIMI ŁATWIEJ RZĄDZIĆ!

Back to top button
5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x