r e k l a m a
Kultura

Dzikie zwierzęta w obiektywie Włodzimierza Puchalskiego

W Ośrodku Edukacyjnym w Krempnej do 15 września można obejrzeć wystawę 50 prac wybitnego, polskiego fotografika Włodzimierza Puchalskiego. Jego miłością był świat dzikich zwierząt. W swoich fotografiach pokazywał unikatowe, ginące gatunki zwierząt. Jego zdjęcia poruszały widzów na świecie. Uznanie zdobył zwłaszcza na wystawach w Paryżu i Kairze.

Włodzimierz Puchalski

Wystawa krempniańska została zorganizowana z okazji przypadających w tym roku setną rocznicę urodzin oraz 30 rocznicę śmierci Włodzimierza Puchalskiego.

Ojciec filmów i zdjęć przyrodniczych w Polsce

Puchalski prócz fotografii zajmował się kręceniem filmów przyrodniczych. Przez kilkadziesiąt lat pokazywał piękno polskiej przyrody na zdjęciach i taśmach filmowych. Przedstawiał on najrzadsze oraz ginące gatunki zwierząt. Swoją twórczością popularyzował ideę ochrony przyrody. Poświęcenie jakie włożył w swoją pracę sprawiło, że obecnie nazywany jest ojcem filmów i zdjęć przyrodniczych w Polsce.

fot. W. Puchalski

Rzucił Paryż i Kair na kolana

Prace Puchalskiego niejednokrotnie wygrywały w konkursach organizowanych w całej Europie. Największe uznanie zdobyły na wystawach w Paryżu i Kairze. W 1948 r. dostał za nie wyróżnienie na paryskim Salonie Narodowym, a rok później złoty medal na III Międzynarodowej Wystawie Sztuki Fotograficznej w Kairze. Wyjątkowe prace fotografa spowodowały zmianę regulaminu konkursu. W Kairze przyznano Puchalskiemu nagrodę poza konkursem by w ten sposób umożliwić innym wystawcom ubieganie się o podium.

100 tysięcy negatywów

Dorobek życia Włodzimierza Puchalskiego znajduje się w Muzeum Niepołomickim, gdzie jest eksponowane ponad 100 tysięcy negatywów i fotogramy. Oprócz tego można zobaczyć oryginalny sprzęt, którym się posługiwał Puchalski oraz slajdy, rzeczy osobiste i nagrody.

Prezentowana w Ośrodku Edukacyjnym wraz z Muzeum MPN w Krempnej wystawa to fotografia przedwojenna złożona z 50 prac. Są one czarno – białe, co jest cechą charakterystyczną dla twórczości Puchalskiego. Ukazuje ona dzikie zwierzęta w ich naturalnym środowisku oraz ciekawe ujęcia krajobrazu Polski.

Wystawę można zwiedzać do 15 września. Wstęp bezpłatny.

Kuba Kowalczyk, MPN
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
Andzia19 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Andzia19
Gość
Andzia19

mi się bardzo bodoba, dlaczego? Bo czytałam:D:yes::lol:

Zobacz także

Close
Close
X