r e k l a m a
Kultura

Finał XIV KLTDiM – Dotyk metaforycznych wątpliwości

Po raz czternasty Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział Jasło zorganizowali Konkurs Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży.

Zwykło się uważać, że czasy współczesne nie sprzyjają twórczości literackiej dzieci i młodzieży. Przecież rzeczywistość wymaga od młodych ludzi, by trzeźwo patrzyli na świata, by, wraz ze swymi rodzicami, racjonalnie planowali edukację i przysposabianie się do życiowych ról, by postawili na te przedmioty i dyscypliny, które w przyszłości pozwolą robić karierę i dostatnio żyć. Tak mogłoby się wydawać, a jednak – jak pisał Leopold Staff – w młodości istnieje COŚ, co jest „mądrzejsze od mądrości/ i rozumniejsze od rozumu”. I właśnie owo COŚ każe podejmować młodym ludziom próby literackie, skłania ich do zapisywania w wierszach i opowiadaniach: przeżyć, obserwacji, przemyśleń. – tak Grzegorz Kociuba we wstępie do tomiku prezentującym utwory laureatów XIV KLTDiM próbuje wytłumaczyć działanie 250 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich z terenu całej Polski, którzy zgłosili na tegoroczny konkurs 449 utworów.

Prace nadesłane na konkurs oceniało jury w składzie: Aleksandra Dacyl – polonistka, Grzegorz Kociuba – poeta, krytyk literacki i polonista, Mariusz Kalandyk – poeta, współredaktor kwartalnika „Nowa Okolica Poetów”  oraz Jan Tulik – poeta i prozaik.

Ceremonia wręczania nagród odbyła się 13 maja 2009 r. w sali widowiskowej JDK. W uroczystości finałowej – prowadzonej przez Dyrektor MBP w Jaśle Małgorzatę Piekarską uczestniczyło około 350 osób: laureatów i uczestników konkursu, rodziców, nauczycieli, bibliotekarzy, rówieśników i zaproszonych gości.

Podczas uroczystości na temat prac konkursowych wypowiadali się członkowie jury, wyjaśniając co najbardziej  ich zachwyciło i skłoniło do wyróżnienia i nagrodzenia wybranych utworów. Jury wybrało te utwory, w których dostrzegło próby własnego spojrzenia na świat. Zwracaliśmy uwagę na oryginalność języka, cieszyły nas świadome gry i zabawy słowami, zestawienia ciekawych brzmień i znaczeń – wyjaśniała Aleksandra Dacyl. Mariusz Kalandyk zwrócił uwagę na piękno i użyteczność utworów literackich. Mówi się o tym, że poezja jest bardziej dla pięknoduchów. Jest pewnym hobby, nie jest czymś użytecznym. Marzy mi się sytuacja, w której na powrót poezja będzie czymś użytecznym. Będzie funkcjonowała na co dzień – mówił. Jedna z autorek napisała, że pisanie wierszy to plecenie – plecenie koszy z wikliny. Jeżeli plotę wiersz jak kosz to znaczy, że tworzę coś użytecznego, bo kosz jest użyteczny. Ale tworzę też coś pięknego, bo obiekt ten też powinien być piękny – wyjaśniał juror. O tym czym pisanie jest, czym bywa i czym może być mówił Grzegorz Kociuba. Psychologowie są dość zgodni, że młodość to jeden z najtrudniejszych okresów w życiu. Człowiek poddawany jest wówczas różnego rodzaju ciśnieniom zewnętrznym i wewnętrznym. Jest to okres intensywnych poszukiwań, bądź też dogadywania się ze sobą i światem, szukaniem swojego miejsca, ścieżki w rzeczywistości (…) Oczywiście z faktu, że ktoś bardzo intensywnie przezywa rzeczywistość nie wynika, że ciekawie o niej mówi. Ponieważ cały dowcip polega na tym, by pewna intensywność przeżyć i oryginalność widzenia świata szczęśliwie spotkała się z językiem, który również będzie indywidualnie sprofilowany – podkreślił juror.

Dyplomy i nagrody wręczali laureatom zaproszeni goście: Zastępca Burmistrza Miasta Jasła – Leszek Zduński oraz przedstawiciele jury. Po raz pierwszy w historii konkursu przyznane zostało specjalne wyróżnienie – Nagroda Dyrektora. W tym roku otrzymała ją Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle – placówka z największą liczbą uczestników i laureatów. Nagrodę  odebrała osobiście Dyrektor Anna Kamińska-Grzesiak.

Uroczystość uświetnił występ zespołu Dysonans z Krosna.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle wydała tomik prezentujący utwory laureatów. Tegoroczny tytuł tomiku – Dotyk metaforycznych wątpliwości – jest tytułem wiersza Weroniki Kosiby – laureatki I miejsca w tej kategorii, w grupie uczniów szkół średnich . Z tekstami nagrodzonych utworów można zapoznać się oglądając wystawę pt. Dotyk metaforycznych wątpliwości, znajdującą się w holu biblioteki. Wystawa prezentuje również prace plastyczne wykonane w Oddziale dla Dzieci i trzech filiach MBP w Jaśle w ramach całorocznego cyklu zajęć „Gimnastyka języka”. Wystawę oglądać można do 31 maja 2009 roku, od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 18.00, a w soboty od 10.00 do 15.00.

Marta Gąsiorowska
MBP Jasło

Więcej zdjęć w fotogalerii.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
X