Kultura

Historia Dębowca drukiem

W połowie lipca br. ukaże się drukiem książka autorstwa ks. Piotra Jamioła MS zatytułowana Historia Dębowca. Jest to pierwsza część większej całości, obejmująca zarys dziejów miejscowości od czasów najdawniejszych po współczesność.

Książka podzielona została na rozdziały ukazujące dzieje Dębowca do czasów rozbiorowych, w okresie zaborów, okres II Rzeczypospolitej, okupację i współczesność. Opisuje też najważniejsze instytucje i organizacje działające w Dębowcu. Jest to od czasów wydania Opisu powiatu jasielskiego księdza Sarny z 1908r. pierwsze całościowe opracowanie historii Dębowca, poparte liczną bibliografią i opracowaniem źródeł historycznych. Pochodząca z 1950r. praca Aleksandra Szelągowskiego nie jest bowiem szerzej znana.

Autor jest historykiem, adiunktem na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II w Krakowie. Dotąd spod jego pióra wyszło szereg prac poświęconych miedzy innymi dziejom dębowieckiego sanktuarium. Publikacja zawiera nadto szereg zdjęć tak archiwalnych jak i współczesnych. Ukazuje się staraniem Stowarzyszenia Miłośników Dębowca i Okolicy w 660 rocznicę przeniesienia Dębowca na miejskie prawo magdeburskie. Dalsza część monografii, dotycząca parafii i szkoły, w niedalekiej przyszłości.

Wydawnictwo będzie do nabycia w Stowarzyszeniu oraz w punktach handlowych na terenie Dębowca. Przewiduje się nadto możliwość sprzedaży wysyłkowej, przy czym szczegóły w tym zakresie po ukazaniu się książki.

A.Dziedzic

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x