Kultura

II Przegląd Piosenki Turystycznej i Poetyckiej FOLUSZ 2010

18 września br. w leśnym amfiteatrze Parku Rekreacji i Edukacji Ekologicznej w Foluszu pod honorowym patronatem Starosty Jasielskiego odbył się II Przegląd Piosenki Turystycznej i Poetyckiej FOLUSZ 2010.

W przesłuchaniach konkursowych wzięło udział 5 solistów i 5 zespołów – uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu Powiatu Jasielskiego oraz Krośnieńskiego. Uczestnicy zaprezentowali po dwa utwory z kręgów poezji śpiewanej, piosenki poetyckiej i  turystycznej. Po zakończeniu przesłuchań konkursowych  gościnnie wystąpili: Justyna Olak z Żyznowa oraz z recitalem – Michał Kluska z Jasła.

Zmagania konkursowe oceniało Jury w którym zasiedli:

Tomek Jarmużewski – autor znanych piosenek turystycznych, współtwórca zespołów: „Zgórmysyny” i Grupa PELTON, stały uczestnik projektu poetycko-muzycznego „W górach jest wszystko co kocham”,

Anna Cisoń – nauczyciel, muzyk, dyrygent, wokalista; absolwentka Akademii Muzycznej
w Bydgoszczy – kierunek: edukacja muzyczna i dyrygentura,

Aleksandra Fiołek-Matuszewszka – absolwentka Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie,
kierunki: teoria muzyki i edukacja muzyczna.

Jury przy ocenie prezentacji brali pod uwagę przede wszystkim interpretację i warunki wokalne uczestników.

W kategorii soliści pierwsze miejsce zdobył Paweł Marek z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, za wykonanie „Czarnego Bluesa” z rep. Starego Dobrego Małżeństwa i „Obławy” Jacka Kaczmarskiego. Drugie miejsce zajęła również uczennica I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle – Monika Małek.  Zaprezentowała utwory „Powrót” i „Major ponury”. Trzecie miejsce przypadło reprezentantowi Ogniska Muzycznego w Jaśliskach – Mohammadowi Khan – za wykonanie dwóch utworów Jacka Kaczmarskiego: „A my nie chcemy” i „Epitafium dla Sergiusza Jesienina”.
W kategorii zespoły najlepszym okazał się zespół DYSONANS z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach, który wystąpił w składzie: Joanna Strach, Martyna Mastej, Angelika Zagórska – vocal, Mateusz Jałowiec, Marcin Gajda i Andrzej Kolbusz – akompaniament. Za wykonanie utworów: „Domek bez adresu” Cz. Niemena i „Za dalą dal” z rep. Starego Dobrego Małżeństwa, zespół otrzymał I nagrodę, a także GRAND PRIX i statuetkę DIABLIKA.

II miejsce przypadło zespołowi z Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle w składzie Ewa Machowska,  Daniela Burda i Aleksandra Tocka – vocal, wykonały autorskie kompozycje Wojciecha „Nerona” Warchoła przy jego akompaniamencie: „Beskidzkie ikony” i „Kiedy przyjdą smutne dni”.

III miejsce zdobył zespół TECHNIK BAND z Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle
w składzie: Karolina Ostalecka, Klaudia Gierut, Miłosz Olchowa – vocal oraz Tomasz Byczek i Mariusz Chajec – vocal, gitara. Zespół wykonał utwory: „Majster Bieda” z rep. zespołu Wolna Grupa Bukowina oraz „Moje Bieszczady” – z rep. KSU.

Jury doceniło również:
Aleksandrę Tocką (MDK w Jaśle) za walory wokalne,
Angelikę Zagórską (zespół DYSONANS) za warsztat wokalny i sceniczny,
zespół DYSONANS za trafny wybór i aranżację piosenki Czesława Niemena „Domek bez adresu”,
Wojtka „Nerona” Warchoła za wkład autorski.

Nagrodzeni otrzymali bony do wykorzystania w sklepie sportowym BOG – SPORT Bogusław Bara w Jaśle.
Nagrody laureatom II Przeglądu Piosenki Turystycznej i Poetyckiej FOLUSZ 2010  wręczali: Alicja Zając – Senator RP, Bogdan Rzońca – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Antoni Wydro – Podkarpacki Wicekurator Oświaty, Adam Pawluś – Etatowy Członek Zarządu Powiatu w Jaśle oraz Grażyna Leńczuk – Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle.

Podczas wręczania nagród  Alicja Zając – Senator RP pogratulowała laureatom festiwalu oraz wyraziła zadowolenie z wysokiego poziomu artystycznego prezentowanych utworów. Zadeklarowała, że obok głównej nagrody festiwalu GRAND PRIX – statuetki Diablika pojawi się w następnym roku statuetka Anioła, którą ufunduje.

Bogdan Rzońca – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego stwierdził „Żałuję tylko, że nie byłem na I festiwalu. Na drugim, trzecim, czwartym, piątym i dziesiątym już będę”.

Natomiast Adam Pawluś – Etatowy Członek Zarządu Powiatu w Jaśle powiedział: „Cieszę się, że Festiwal wychodzi z okresu niemowlęcego, już ma ponad rok. Przepraszam, że te warunki techniczne są jeszcze trochę trudne, ale piosenka turystyczna właśnie w takich warunkach ma się odbywać. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie lepsza scena i że Festiwal wyjdzie poza granice nie tylko powiatu, ale i naszej Ojczyzny. Chcemy zaprosić naszych przyjaciół ze Słowacji i wtedy III Przegląd Piosenki Turystycznej i Poetyckiej w Foluszu będzie już miał przydomek „międzynarodowy”. Zapraszam wszystkich uczestników tegorocznego Festiwalu do stawania w szranki w przyszłym roku. Konkurencja będzie prawdopodobnie większa i myślę, że Festiwal zacznie nabierać rozgłosu na szerszą skalę.”

Po wręczeniu nagród dla zaproszonych gości oraz licznej publiczności wystąpili laureaci I miejsc oraz gwiazda wieczoru – Tomek Jarmużewski z zespołem.

Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle zorganizował imprezę przy współudziale: Starostwa Powiatowego w Jaśle, Domu Pomocy Społecznej w Foluszu oraz dzięki sponsorom: FISH BAR PIK Łowisko Pstrąga i Karpia z Folusza oraz firmom – Habys Sp. z o.o., TEK-PUD Sp. z o.o. i EKO-PRINT.

powiat.jaslo.pl, MDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jan
jan
2024 lat temu

co tam robi Pawluś z gipsem przecież jest na chorobowym.

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x