Kultura

III Festiwal Poezji i Prozy – relacja

W dniach  4 – 7 listopada 2008 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle w ramach III Festiwalu Poezji i Prozy odbyło się szereg imprez kulturalnych, spotkań autorskich, dyskusji literackich oraz koncert piosenki poetyckiej w wykonaniu Anny Szałapak.

III Festiwal Poezji i Prozy rozpoczęło, 4 listopada,  spotkanie autorskie z Małgorzatą Kalicińską autorką  książek „Dom nad rozlewiskiem”, „Powroty nad rozlewiskiem”, które od kilku miesięcy utrzymują się na polskiej liście bestsellerów. Jej późny debiut był formą autoterapii, po trudnych zawirowaniach życiowych, aby zapobiec, jak stwierdziła z humorem „…budyniowi umysłowemu…” Chociaż sama uprawia literaturę kobiecą, odżegnuje się od stereotypu feministki. Do swoich ulubionych autorów zalicza M. Wańkwicza i O. Fallacci. Na zakończenie spotkania autorka poinformowała swoich czytelników, że po 28 listopada ukaże się „Miłość nad rozlewiskiem”, ostatnia część trylogii.

W środę 5 listopada gościem  Festiwalu był „..mistrz dialogu…” – Wojciech Bonowicz. Z wykształcenia polonista,  doskonale czuje się w formie dialogu i wywiadu. Na spotkaniu opowiadał o rozmowach przeprowadzonych z o. L. Knabitem, J. Ochojską, T. Isakowiczem-Zaleskim. Jako autor obszernej biografii ks. J. Tischnera, krótko przedstawił jego filozofię nadziei.  W. Bonowicz  jest autorem kilku tomików wierszy, według niego „…poezja to najbardziej tajemniczy rodzaj działalności w słowie…”. Uważa, że współczesna poezja jest trudna i do jej odbioru trzeba się przygotować. Obecnie pracuje nad książką o Wojciechu Waglewskim.Wieczorem, 5 listopada, sala widowiskowa po brzegi wypełniła się miłośnikami talentu Anny Szałapak, najpiękniejszego głosu Piwnicy pod Baranami.”.  „..Białość, biel, anielskość. I do tego barwa głosu – szklana, ale szorstka, poważna, ale powabna….” zachwyciła jasielską publiczność. Artystce towarzyszył zespół w składzie: Konrad Mastyło – fortepian oraz Tomasz Góra – skrzypce. Anna Szałapak zaśpiewała najgłośniejsze swoje przeboje. Największy aplauz publiczności wzbudziły brawurowo wykonane utwory „Białe zeszyty” i  „Chwalmy Pana” do słów A. Osieckiej i muzyki Z. Koniecznego.

Sympatycy  Andrzeja Pilipiuka spotkali  się w MBP  6 listopada.  Autor znany jest  z cyklu opowieści o losach i przygodach Jakuba Wędrowycza, plugawego degenerata, bimbrownika i egzorcysty,   trylogii „Kuzynki” oraz „Norweskiego dziennika”. Pilipiuk podbił uczestników spotkania swoim niekonwencjonalnym poczuciem humoru. Podziw u słuchaczy wzbudziła jego metodyka pisania powieści. Autor zdradził kilka tajników własnego warsztatu pisarskiego. Po spotkaniu ustawiła się kolejka po autografy, „rekordzista” przyniósł ze sobą dwadzieścia książek.


Ostatniego dnia festiwalu 7 listopada  w MBP gościli Robert Ostaszewski i Marta Mizuro. R. Ostaszewski autor książki „Etapy. Rozmowy z pisarzami i (nie tylko)” oraz M. Mizuro, krytyk literacki próbowali odpowiedzieć na pytanie, jak rozmawia się z pisarzami, na ile twórca  w czasie wywiadu jest szczery. W trakcie rozmowy przedstawione zostały kulisy wywiadu jako formy pisarskiej. Obawy w autorach i krytykach wzbudza promocja twórczości bardzo młodych osób tzw. „efekt Masłowskiej”. Ich zdaniem do wartościowej prozy trzeba dojrzeć. Na zakończenie spotkania M. Mizuro i R. Ostaszewski rozbawili uczestników  opowiadaniem anegdot z wywiadów z pisarzami.

Festiwal zakończyło spotkanie z lokalnymi twórcami. Poetkami Barbarą Torą i Ireną Urbańską-Beclą oraz krytykiem literackim związanym z „Nową Okolicą Poetów” – Wiesławem Setlakiem. Rozmowa  dotyczyła różnych  sposobów rozumienia poezji, określenia kierunku rozwoju języka polskiego a także prezentacji własnej drogi poetyckiej. Poetki przeczytały swoje dawne i nowe wiersze. Twórcy kończąc spotkanie postulowali o zachowanie czystości języka polskiego.

W trakcie czterech dni III Festiwalu Poezji i Prozy odbyło się łącznie 6 imprez kulturalnych, w których uczestniczyło ponad  900 osób.
Spotkania autorskie i koncert piosenki poetyckiej odbyły się w ramach Projektu III Festiwal Poezji i Prozy i zrealizowane zostały ze środków  Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Beata Szybka, Krystyna Ziemba
MBP Jasło

[FOTORELACJA]

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
darknes
darknes
2024 lat temu

Było boskoooo!!!
🙂

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x