Kultura

III Wieczornica Bożonarodzeniowa. "Trudna droga do Betlejem"

10 stycznia 2011 roku po raz kolejny, dzięki zaangażowaniu i wsparciu młodzieży wraz z Kierownikiem Filii zorganizowaliśmy w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krośnie Filia w Jaśle III Wieczornicę Bożonarodzeniową. Można powiedzieć, że stało się już tradycją organizowanie corocznych spotkań bożonarodzeniowych w tej Bibliotece. Tym razem sięgnęliśmy do historii Polski.

W opowieściach starszych wiekiem osób często przewijają się wspomnienia Bożego Narodzenia z czasów drugiej wojny światowej i okupacji niemieckiej. Były to bowiem najsmutniejsze Święta w ich życiu. Pięć kolejnych Świąt Bożego Narodzenia obfitowało w tragiczne zdarzenia. Tą tragedię oddały wspomnienia, które zaprezentowaliśmy tego wieczora. Jednak Polacy w tych trudnych warunkach też organizowali Wigilię i przeżywali Boże Narodzenie, a wiara była niejako ostatnią deską ratunku przed zwątpieniem w lepsze czasy.
Nasz występ obfitował w bolesne, ale i piękne wspomnienia z czasów okupacji, w wiersze poetów tamtego okresu m. in. Tadeusza Gajcego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego oraz kolędy i pastorałki: „Cicha noc”, „Jezus Malusieńki”, „Kolęda dla nieobecnych”, „A wczora z wieczora” czy też „Dziś nadzieja rodzi się”.
Wieczornicy towarzyszyła piękna dekoracja z lampek choinkowych oraz sianka, którego zapach wypełniał całą bibliotekę. Młodzież oraz dzieci bardzo dobrze zostały przygotowane do występu. Z biblioteką współpracuje stała grupa, ale tym razem dołączyła do nas 7-letnia wykonawczyni ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Jaśle.
Pozostała część występujących to maturzyści Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle, maturzystka II Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle, uczennica Gimnazjum nr 2 w Jaśle – laureatka wielu konkursów muzycznych, uczniowie Gimnazjum nr 1 w Jaśle, uczennica Gimnazjum w Kunowej i uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej im. Witolda Lutosławskiego w Jaśle. Wystąpili także: absolwentka Medycznej Szkoły Policealnej oraz student Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, który przygotował oprawę muzyczną tej uczty bożonarodzeniowej. Spotkanie uświetniła gra na gitarze oraz Keyboard, na których gimnazjalistki grały kolędy.
Pochylając się w czasie tegorocznej wieczornicy nad tragizmem świętowania Bożego Narodzenia w okresie okupacji niemieckiej chcieliśmy okazać serce małemu, dwuletniemu Filipkowi z ciężką i złożoną wadą serca. W związku z tym pod koniec wieczornicy zorganizowaliśmy zbiórkę pieniędzy, które zostaną przeznaczone na operację chłopca.
Na zakończenie Kierownik Filii – Grażyna Jędryczka podziękowała za duże zaangażowanie dzieciom, młodzieży i nauczycielom w realizację zaplanowanych przez bibliotekę przedsięwzięć, za to co razem tworzymy, co nas tworzy i co tworzy innych, czytelników i gości, którzy chętnie przychodzą na spotkania. Szczególne podziękowanie złożyła na ręce Urzędu Miasta w Jaśle jako głównego sponsora pięknych i bogatych nagród, podziękowała także osobom współpracującym z biblioteką, którzy chętnie ją wspierają.
Ja chciałbym w imieniu własnym, jak i moich koleżanek oraz kolegów podziękować Bibliotece Pedagogicznej za możliwość rozwoju w wielu kierunkach, bo muzycznym, poetyckim, historycznym, psychologicznym, pedagogicznym i przede wszystkim humanistycznym. Biblioteka pomaga nam poznać literaturę, jej piękno, które nas zachwyca. Dziękuję, że właśnie tutaj możemy się rozwijać i kształtować swoją osobowość i wrażliwość na piękno słowa.
Daniel Korczykowski
student Uniwersytetu
Pedagogicznego w Krakowie

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
czytlenik
czytlenik
2024 lat temu

niesamowite jest to co robi Pani Grażyna Jędryczka w bibliotece! Każde spotkanie jest wyjątkowe! Należy się Pani najlepsza nagroda! Gratuluję tego wszystkiego! Z niecierpliwością będę czekała na kolejne spotkanie!

Gosia
Gosia
2024 lat temu

To piękne i niezwykłe, co robi już po raz trzeci Biblioteka organizując Wieczornicę Bożonarodzeniową. Czytam artykuł, podziwiam zdjęcia i cieszę się niezmiernie, że Biblioteka w tak wspaniały i godny naśladowania sposób wypełnia swą misję. Wyrażam szczere słowa uznania za trud organizacji tego przedsięwzięcia i życzę dalszych tak niezwykłych spotkań w Bibliotece!

Anonimowo
Anonimowo
2024 lat temu

znów zaczarowane spotkanie! Dziękuje

czytelnik
czytelnik
2024 lat temu

Jak Pani to robi, że tyle dzieci się w to angażuje??? Podziwiam! Mam nadzieję, że na kolejne spotkanie uda mi się przybyć! pozdrawiam

Uczestnik
Uczestnik
2024 lat temu

Bardzo się cieszę, że biblioteka organizuje takie spotkania, które są profesjonalnie przygotowane. Z niecierpliwością czekam na następne.

Anonimowo
Anonimowo
2024 lat temu

Jestem pełen podziwu dla wydarzeń kulturalnych, jakie mają miejsce w tej bibliotece! Oglądam was na stronie głównej i podziwiam! Ukłon dla was! Cieszę się, że są ludzie z takim zapałem! Dziś to rzadkość!

Back to top button
6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x