Kultura

Jak pisać, aby ktoś chciał to czytać?

Jak pisać, aby ktoś chciał to czytać? Czym są obozy przetrwania? Na te i inne pytania odpowiedzi udzielił Krzysztof Petek na spotkaniu autorskim i warsztatach pisarskich zorganizowanych 18 listopada 2008 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

Krzysztof Petek jest nie tylko pisarzem, ale również  dziennikarzem, reportażystą, organizatorem wypraw i szkół przetrwania. Największym zainteresowaniem czytelników cieszą się  jego książki wydane w serii Porachunki z Przygodą  m.in. Mroczny labirynt, Tajemnica deszczowej nocy, Czarna walizka, Kamienna pułapka oraz w serii Operacja Hydra m.in.: Ścieżka Janusza,Trop Katarzyny, Ślad Waldemara, Trakt Patrycji.

Podczas spotkania pisarz opowiadał o swojej pracy dziennikarskiej, zainteresowaniach, prowadzonych przez siebie obozach przetrwania, planach na przyszłość.

Barwne relacje pisarza o szkoleniach survivalu i  organizowanych przez niego obozach dla czytelników wywołały falę pytań na ten temat i pragnienie wzięcia w nich udziału.

Ogromne zainteresowanie uczestników spotkania wzbudziły sposoby samoobrony. Autor zademonstrował kilka prostych sposobów obrony przed niespodziewanym atakiem.

Krzysztof Petek, jak sam mówi, dziennikarzem został w drugiej klasie liceum, rozpoczynając publikowanie w ogólnopolskich czasopismach. Jego powieści oparte są na faktach, powstały z przetworzenia i rozszerzenia reportaży, a bohaterowie nie zostali wymyśleni przez autora lecz żyją naprawdę.

Najwięcej pytań dotyczyło sposobów tworzenia powieści. Według autora pisania powieści można się nauczyć. Amator liczy na natchnienie i talent, zawodowiec wie jak to się robi. Pisarz to zawód i jak w każdym zawodzie trzeba opanować warsztat – powiedział początkującym autorom.

Więcej na temat reguł konstrukcji fabularnej młodzież dowiedziała się  na warsztatach pisarskich, które odbyły się po spotkaniu autorskim. Zainteresowanie uczestników  i talent narracyjny autora sprawiły, że spotkanie przedłużyło się o 2 godziny. Pomimo tego, Krzysztof Petek stwierdził, że jest to tylko ogólny zarys  wiedzy na temat profesjonalnego pisania, ale zapowiedział uruchomienie  internetowego kursu pisania na swojej stronie autorskiej.

Jedna z uczestniczek warsztatów powiedziała :  Chciałabym, żeby warsztaty trwały cały dzień. Dowiedziałam się, że w powieści najważniejsza jest akcja i zaplanowanie całej powieści zanim zacznie się pisać.

Spotkanie z Krzysztofem Petkiem i warsztaty pisarskie MBP w Jaśle zorganizowała w ramach projektu „Giętki język, ładna mowa – o tym marzy każda głowa” (Program Operacyjny Promocja Czytelnictwa ogłoszony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego). 

Magdalena Chart
MBP w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x