JDKKultura

Jarosław Kret znów w Jaśle

VII spotkanie z cyklu „Studnia kulturalna” poświęcone było Indiom. O swoich fascynacjach opowiedział licznie przybyłej publiczności znany z telewizji publicznej pogodynek Jarosław Kret. Dziennikarz świetnie poznał ten egzotyczny kraj, mieszkał w nim pięć lat.

Jarosław Kret w Jasielskim Domu Kultury
Spotkanie rozpoczęła Krystyna Kasprzyk, dyrektorka JDK, która przedstawiła barwną postać dziennikarza i podróżnika. Jarosław Kret, rocznik’63, pracował w prywatnej i publicznej telewizji m.in. w Teleexpresie. Od 2002 roku jest prezenterem pogody w TVP1. Od dwóch lat prowadzi w telewizji swój autorski program pt. Planeta według Kreta. W 2009 wydał książkę „Moje Indie”, która szybko stała się bestsellerem osiągając wysokie wyniki sprzedaży. Studiował egiptologię, archeologię śródziemnomorską, filologię klasyczną i kulturoznawstwo.
Indie według podróżnika to kraj mieniący się wieloma odcieniami egzotycznej kultury. Żeby go zrozumieć, trzeba zdaniem podróżnika poznać go dogłębnie. Zdaniem Kreta Europejczyk mylnie może ocenić ten kraj patrząc na niego tylko przez pryzmat wszechobecnie panującego tam bałaganu i chaosu architektonicznego. Ten chaos, zdaniem dziennikarza, to lustrzane odbicie bujnej, tropikalnej przyrody, która determinowała życie mieszkańców tego kraju przez wieki, i tak jak dżungla pełna jest splątanych konarów egzotycznych roślin i tęczowych barw przyrody, tak ich dzielnice i miasta swoją nieregularną zabudową i brakiem symetrii, przypominają tropikalny gąszcz.
– Ze swoich podróży nasz gość przywozi zdjęcia i wiedzę. Najbardziej lubi fotografować życie ludzi – mówiła podczas spotkania Krystyna Kasprzyk. Efekt tej pasji można było podziwiać w holu JDK, gdzie dziennikarz zaprezentował kilkanaście swoich fotogramów z indyjskich podróży i podczas jego prelekcji, która zilustrowana była prezentacją multimedialną składającą się z zatrzymanych w stopklatce chwil z życia ludzi, ulic miast, kolorowych bazarów i dziewiczej przyrody.
W prelekcji Jarosława Kreta nie zabrakło refleksji natury ogólnej. Przesłanie dziennikarza brzmiało – nie bójmy się inności, otwórzmy się na nią; – problem z obcością polega na tym, że my nie jesteśmy przyzwyczajeni do obcych, stąd się biorą ksenofobie. Tego jest mnóstwo w całym świecie, a bierze się to z braku wiedzy i z braku chęci poznania. Od strachu przed obcym, do wzięcia przeciw niemu kija, jest mały krok.
Tak jest, że z nieświadomości budzi się lęk, z lęku budzi się agresja, z agresji budzą się najczarniejsze demony – mówił podróżnik, a publiczność tę wypowiedź, jak i w finale całą prelekcję, nagrodziła gromkimi brawami.
JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Baterry
Baterry
2024 lat temu

Kret to pusty cwaniaczek.

Konrad
Konrad
2024 lat temu

Może by tak p. Kreta poprosić by dla eksperymentu zamieszkał 5 lat w Jaśle.Ale by facet miał radochę i o czym pisać….A potem co wspominać,przy założeniu,że wcześniej nie prasłaby mu przepona od śmiechu,albo zawał nie powalił od wk…..

szymek
szymek
2024 lat temu

To zbyt mało rodowitych pajaców w Jaśle ?

ja
ja
2024 lat temu

Kret – zarąbisty facet z pasją, prognozę pogody z nim ogląda się z przyjemnością 😀

Anonimowo
Anonimowo
2024 lat temu

kret razem z kasprzyk wypierd…. z jasła!

bogdan
bogdan
2024 lat temu

Po co i za czyje pieniądze zaprasza się tego zgrywusa? Nie jest to naprawdę nikt nadzwyczajny a raczej człowiek nastawiony na zbijanie własnej kasy . Można odnieść wrażenie że jest to bardzo cwany człowiek, który potrafi dla swoich korzyści robić wrażenie na tych , którzy niezbyt czesto sięgają do materiałów źródłowych i faktograficznych. Nie jest to żadna rewelacja ani też jakiś ponadprzeciętny człowiek. Jest to niestety chybione zaproszenie.

obserwator
obserwator
2024 lat temu

dlaczego o tym spotkaniu ludzie nie wiedzieli

obserwator
obserwator
2024 lat temu

lepiej dode zaproście do jasła

obserwator
obserwator
2024 lat temu

lepiej dode zaproście do jasła będzie lepszy pożytek

Back to top button
9
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x