r e k l a m a
Kultura

Jasielscy artyści na festiwalu w Słowacji

Jasielscy artyści z nieformalnej grupy „PLAJA” dzięki współpracy Jasielskiego Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego z Csemadok Local Organization in Nesvady brali udział w II Międzynarodowym Artystycznym Festiwalu Sztuki Emalierskiej w miejscowości Nesvady na Słowacji niedaleko Bratysławy. 

fot. archiwum Plaja

Festiwal odbył się w dniach 4.06 – 13.06.2010 r. Do konkursu zakwalifikowało się ponad 60 artystów z 10 krajów Europy. Polskę reprezentowało siedem osób w tym cztery z Jasła: 

Wiesław Czechowicz – połączył szkło z emalią, Jan Kukułka – malarstwo sztalugowe w akrylu z emalią, Bogdan Samborski – przestrzenne formy rzeźbiarskie z kamienia uskrzydlił emalią, Małgorzata Samborska – połączyła emalie z ceramiką.
 
Główna nagrodę II Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Emalierskiej otrzymał znany czeski artysta Andrej Nemeth Endre za „Ikara I, II.”. Prace Małgorzaty Samborskiej „Rozmowy II,III” zostały nagrodzone wyróżnieniem.
 
Znalezienie się naszych artystów wśród tak znamienitych twórców  emalii jest duża niespodzianką i dużym wyróżnieniem. Technika ta wymaga bardzo dużego doświadczenia i wieloletniej praktyki. Większość artystów uczestniczących w Festiwalu ma doświadczenie 20-letnie i większe. Nasi artyści podeszli do tematu bardzo niekonwencjonalnie łącząc inne materiały z emalią i być może to zwróciło uwagę jury. 

Emalia artystyczna w naszym kraju jest bardzo mało znana, bardziej jest wykorzystywana w jubilerstwie, a szkoda bo efekty są czasami mile zaskakujące. Technika emalii jest najbardziej popularna na Węgrzech, a nieformalną stolicą emalii na świecie jest Kecskemet koło Budapesztu.

Na wytrawioną blachę miedzianą lub inne metale, kładzie się specjalne farby i barwniki, które potem wypala się  w piecu o temp. około 850 stopni. Na powstanie gotowego dzieła potrzeba od kilku do nawet kilkunastu „wypałów”.  Oczywiście każdy artysta stosuje swoje tajemne metody które sam wymyślił lub korzysta ze starych ponad tysiąc letnich metod, a najczęściej łączy te doświadczenia razem. Emalia była wykorzystywana w dawnych czasach do zastępowania kamieni szlachetnych w dekorowaniu metalowych przedmiotów dekoracyjnych lub użytkowych, ze względu na ich brak i cenę. 
 
Z trudną technologią emalii zapoznał jasielskich twórców, słowacki mistrz w tej dziedzinie dr Mikulas Lovacky, który miał wystawę w jasielskim Muzeum Regionalnym.

Po otwarciu wystawy rozpoczął się  Artystyczny Festiwal w Nesvadach któremu towarzyszyły  artystyczne wystawy, pokazy lokalnych twórców i koncerty zespołów Słowackich i Węgierskich.

Podczas tego festiwalu, odbywał  się również plener artystyczny  z udziałem ponad 40 uczestników, gdzie można było wybierać rożne materiały i techniki do realizacji swoich prac . Oczywiście główną techniką  w której tworzyli artyści była emalia.

Powstawanie prac cieszyło się dużym zainteresowanie osób przybyłych na Festiwal. Bogdan Samborski tworzył w drewnie, Jan Kukułka malował pejzaże, Małgorzata Samborska połączyła kamień z emalią, Wiesław Czechowicz pracował łącząc szkło, emalie i kamień. Prace powstałe podczas pleneru artyści podarowali organizatorom Festiwalu w Nesvadach. 
 
Głównym organizatorem ARTYSTYCZNEGO TYGODNIA W NESVADY był Csemadok Local Organization in Nesvady przy współpracy z lokalnymi władzami i sponsorami.

BS, Playa

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x