KulturaMDKWażne wydarzenia

Jasielscy modelarze w Aeroklubie

18 kwietnia uczestnicy sekcji modelarstwa lotniczego, działającej przy Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle, pojechali na wycieczkę do Krosna.

Jasielscy modelarze w Aeroklubie
Na terenie aeroklubu zwiedzali hangar z samolotami RALLY, używanymi do szkolenia podstawowego i latania turystycznego, samolot PZL -104 Wilga, stosowany do holowania szybowców, samoloty AN-2, stosowane do wyrzucania skoczków spadochronowych i zrzucania szczepionek na lisy oraz szybowce do szkolenia i latania wyczynowego. Zobaczyli także hangar z samolotami prywatnymi do latania rekreacyjnego.
„Pogoda dopisała i mogliśmy zobaczyć latanie z bliska. Między innymi start szybowca wyciąganego przez samolot”– mówił jeden z uczestników.
Jasielscy modelarze w Aeroklubie
Następnie młodzież zwiedzała firmę AERO- KROS, oglądając aktualnie naprawiane samoloty, wydział produkcji samolotu MP-02 Czajka. Zapoznano się z procesem produkcji samolotu laminatowego, powstawaniem struktur laminatowych. Pokazane zostały urządzenia, na których sprawdzane są przyrządy lotnicze przed zabudową w samolocie. W sali wykładowej można było zobaczyć przekroje lotniczych silników tłokowych oraz innego wyposażenia pokładowego samolotów. Następnie zwiedzano Biuro Konstrukcyjne AERO AT, nastąpiło krótkie omówienie tematów, jakimi zajmuje się biuro konstrukcyjne, pokazanie dokumentacji konstrukcyjnej samolotu wykonanej ręcznie na kalce kreślarskiej oraz komputerowo. Po zakładach oprowadzał i na liczne pytania odpowiadał konstruktor lotniczy Pan Marian Jakoniuk.
Na zakończenie wycieczki młodzi miłośnicy lotnictwa zwiedzili firmę FK – PROTECH. Jest to firma znajdująca się na terenie AERO-KROS, która od kilkunastu lat produkuje trzy typy samolotów ultralekkich FK-9, FK-12, FK-14.
MDK Jasło

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
rodzicmanias Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
manias
Gość
manias

Przypominają mi się czasy kiedy to była modelarnia w Jaśle na rogu obecnej ul. Kadyego i Floriańskiej. Tam wspaniały pasjonat nazywany przez nas Szefem Pan Andryej Krupa uczył nas zamiłowania i sztuki modelarskiej . W tamtych czasach ZDOBYWANO materiały aby wykonywać modele. Takie to były czasy.

rodzic
Gość
rodzic

Tylko dzięki pasjonatom coś się w tym jasielskim dla młodzieży dzieje, bo trzeba mieć ogromną pasję by działać z dziećmi i młodzieżą wbrew urzędniczej oschłości i kładzeniu wszystkiego na szali politycznych rozgrywek, popartych jeszcze pseudoekonomią. Pan Rudolf Żukliński prowadzący pracownię w MDKu jest wspaniałym pasjonatem tego co robi, a dodatkowo zaszczepił tą pasją mojego syna za co jestem mu wdzieczna.

Close
X