r e k l a m a
KulturaMDKWażne wydarzenia

Jasielscy modelarze w Aeroklubie

18 kwietnia uczestnicy sekcji modelarstwa lotniczego, działającej przy Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle, pojechali na wycieczkę do Krosna.

Jasielscy modelarze w Aeroklubie
Na terenie aeroklubu zwiedzali hangar z samolotami RALLY, używanymi do szkolenia podstawowego i latania turystycznego, samolot PZL -104 Wilga, stosowany do holowania szybowców, samoloty AN-2, stosowane do wyrzucania skoczków spadochronowych i zrzucania szczepionek na lisy oraz szybowce do szkolenia i latania wyczynowego. Zobaczyli także hangar z samolotami prywatnymi do latania rekreacyjnego.
„Pogoda dopisała i mogliśmy zobaczyć latanie z bliska. Między innymi start szybowca wyciąganego przez samolot”– mówił jeden z uczestników.
Jasielscy modelarze w Aeroklubie
Następnie młodzież zwiedzała firmę AERO- KROS, oglądając aktualnie naprawiane samoloty, wydział produkcji samolotu MP-02 Czajka. Zapoznano się z procesem produkcji samolotu laminatowego, powstawaniem struktur laminatowych. Pokazane zostały urządzenia, na których sprawdzane są przyrządy lotnicze przed zabudową w samolocie. W sali wykładowej można było zobaczyć przekroje lotniczych silników tłokowych oraz innego wyposażenia pokładowego samolotów. Następnie zwiedzano Biuro Konstrukcyjne AERO AT, nastąpiło krótkie omówienie tematów, jakimi zajmuje się biuro konstrukcyjne, pokazanie dokumentacji konstrukcyjnej samolotu wykonanej ręcznie na kalce kreślarskiej oraz komputerowo. Po zakładach oprowadzał i na liczne pytania odpowiadał konstruktor lotniczy Pan Marian Jakoniuk.
Na zakończenie wycieczki młodzi miłośnicy lotnictwa zwiedzili firmę FK – PROTECH. Jest to firma znajdująca się na terenie AERO-KROS, która od kilkunastu lat produkuje trzy typy samolotów ultralekkich FK-9, FK-12, FK-14.
MDK Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
manias
manias
2023 lat temu

Przypominają mi się czasy kiedy to była modelarnia w Jaśle na rogu obecnej ul. Kadyego i Floriańskiej. Tam wspaniały pasjonat nazywany przez nas Szefem Pan Andryej Krupa uczył nas zamiłowania i sztuki modelarskiej . W tamtych czasach ZDOBYWANO materiały aby wykonywać modele. Takie to były czasy.

rodzic
rodzic
2023 lat temu

Tylko dzięki pasjonatom coś się w tym jasielskim dla młodzieży dzieje, bo trzeba mieć ogromną pasję by działać z dziećmi i młodzieżą wbrew urzędniczej oschłości i kładzeniu wszystkiego na szali politycznych rozgrywek, popartych jeszcze pseudoekonomią. Pan Rudolf Żukliński prowadzący pracownię w MDKu jest wspaniałym pasjonatem tego co robi, a dodatkowo zaszczepił tą pasją mojego syna za co jestem mu wdzieczna.

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x