r e k l a m a
Kultura

Jasielska nekropolia doczeka się swojego renesansu

Rzadko się zdarza, aby wystawa fotografii skupiła tyle osób, co wernisaż Tomasza Kasprzyka – 225 lat jasielskiej nekropolii. Jest to wystawa wyjątkowa pod każdym względem. Sama koncepcja, ukazania starego cmentarza w różnych porach roku jest niespotykana i godna uwagi.

Zdjęcia do wystawy powstawały przez kilka lat. Początkowo celem autora było stworzenie albumu o jasielskiej nekropolii na wzór tych o warszawskich Powązkach, czy Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

Znając dość dobrze dokumentację naukowo-historyczną cmentarza jasielskiego opracowaną przez państwa Bosaków, postanowiliśmy wspólnie, że do tego opracowania wykonam zdjęcia i być może uda się wydać album. Chcieliśmy pokazać ten cmentarz w czterech porach roku i o różnych porach dnia – mówił Tomasz Kasprzyk


Pierwsze zdjęcia zostały zrobione we wrześniu 2007 roku. Od tej pory kolekcja zdjęć narastała. W związku z przypadającą w tym roku rocznicą 225 lat nekropolii zrodził się pomysł pokazania zdjęć w formie wystawy.

To, co może razić to wielość tematów pokazanych na wystawie. Z jednej strony mamy bowiem zdjęcia reporterskie (staruszek płaczący nad grobem, przemarsz konduktu z trumną główną aleją). Z drugiej, autor skupia się na architekturze starego cmentarza, rzeźbie, detalach architektonicznych. Z trzeciej, pokazuje sam cmentarz o różnych porach dnia i roku (przyjazny w słoneczny, jesienny dzień, budzący zadumę w deszczowej aurze, czy niedostępny i obcy podczas listopadowej burzy śnieżnej). Oglądając wystawę ma się jednak wrażenie, że właśnie ta różnorodność ma pokazać cmentarz w różnych jego aspektach i wymiarach.


Wśród fotografii warte szczególnej uwagi są te, wyróżnione na tegorocznym III Światowym Konkursie Fotograficznym „Wiary i wierni tego świata”. To szczególny rodzaj zdjęć. Można na nich zobaczyć ocierające się o surrealizm postaci ludzkie, które w kontekście miejsca w jakim się znajdują przypominają zjawy i mary.

Wystawa pretekstem do odnowy cmentarza

Na wernisażu burmistrz Jasła Maria Kurowska zapowiedziała utworzenie stowarzyszenia, którego zadaniem byłaby rewitalizacja i odbudowa najbardziej zniszczonych nagrobków cmentarnych.


Odnowimy te nagrobki, które są w najgorszym stanie. Myślę, że jeden z najstarszych nagrobków – świętego Jana Ewangelisty, już jest w takim stanie zniszczenia, że będzie to nagrobek, którego chcemy w pierwszej kolejności uratować –  mówiła Maria Kurowska.

Tomasz Kasprzyk zapowiedział również, że album o nekropolii jasielskiej trafi do sprzedaży w 2012 roku.


Póki co, próbkę tego co znajdzie się w publikacji można zobaczyć w galerii JDK. Wystawę  fotografii Tomasza Kasprzyka będzie można oglądać do 4 listopada br.

Patronat medialny nad wystawą fotografii Tomasza Kasprzyka objął portal Jaslonet.pl

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Fotorelacja:

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł
2024 lat temu

Jako rodowity Jaślanin, który mieszka już daleko od rodzinnych stron, cieszę się, że nasz piękny stary cmentarz doczekał się wystawy, a pełna dokumentacja fotograficzna ukaże się się w formie albumu . Dodatkowo, wystawa Tomasza Kasprzyka, przyczyniła się do zwrócenie uwagi szerszego grona osób na ten zabytek i powstania idei renowacji najbardziej zniszczonych nagrobków. Może wzorem Powązek urządzać co roku kwestę na ten cel? W każdym razie duży "szacun" dla fotografa i wszystkich, dzięki którym ta wystawa doszła do skutku!

Pytanie
Pytanie
2024 lat temu

Czy to ten sam Pan co ma zakład fotograficzny w Dębicy ?

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x