r e k l a m a
Kultura

Jasielska nekropolia doczeka się swojego renesansu

Rzadko się zdarza, aby wystawa fotografii skupiła tyle osób, co wernisaż Tomasza Kasprzyka – 225 lat jasielskiej nekropolii. Jest to wystawa wyjątkowa pod każdym względem. Sama koncepcja, ukazania starego cmentarza w różnych porach roku jest niespotykana i godna uwagi.

Zdjęcia do wystawy powstawały przez kilka lat. Początkowo celem autora było stworzenie albumu o jasielskiej nekropolii na wzór tych o warszawskich Powązkach, czy Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.

Znając dość dobrze dokumentację naukowo-historyczną cmentarza jasielskiego opracowaną przez państwa Bosaków, postanowiliśmy wspólnie, że do tego opracowania wykonam zdjęcia i być może uda się wydać album. Chcieliśmy pokazać ten cmentarz w czterech porach roku i o różnych porach dnia – mówił Tomasz Kasprzyk


Pierwsze zdjęcia zostały zrobione we wrześniu 2007 roku. Od tej pory kolekcja zdjęć narastała. W związku z przypadającą w tym roku rocznicą 225 lat nekropolii zrodził się pomysł pokazania zdjęć w formie wystawy.

To, co może razić to wielość tematów pokazanych na wystawie. Z jednej strony mamy bowiem zdjęcia reporterskie (staruszek płaczący nad grobem, przemarsz konduktu z trumną główną aleją). Z drugiej, autor skupia się na architekturze starego cmentarza, rzeźbie, detalach architektonicznych. Z trzeciej, pokazuje sam cmentarz o różnych porach dnia i roku (przyjazny w słoneczny, jesienny dzień, budzący zadumę w deszczowej aurze, czy niedostępny i obcy podczas listopadowej burzy śnieżnej). Oglądając wystawę ma się jednak wrażenie, że właśnie ta różnorodność ma pokazać cmentarz w różnych jego aspektach i wymiarach.


Wśród fotografii warte szczególnej uwagi są te, wyróżnione na tegorocznym III Światowym Konkursie Fotograficznym „Wiary i wierni tego świata”. To szczególny rodzaj zdjęć. Można na nich zobaczyć ocierające się o surrealizm postaci ludzkie, które w kontekście miejsca w jakim się znajdują przypominają zjawy i mary.

Wystawa pretekstem do odnowy cmentarza

Na wernisażu burmistrz Jasła Maria Kurowska zapowiedziała utworzenie stowarzyszenia, którego zadaniem byłaby rewitalizacja i odbudowa najbardziej zniszczonych nagrobków cmentarnych.


Odnowimy te nagrobki, które są w najgorszym stanie. Myślę, że jeden z najstarszych nagrobków – świętego Jana Ewangelisty, już jest w takim stanie zniszczenia, że będzie to nagrobek, którego chcemy w pierwszej kolejności uratować –  mówiła Maria Kurowska.

Tomasz Kasprzyk zapowiedział również, że album o nekropolii jasielskiej trafi do sprzedaży w 2012 roku.


Póki co, próbkę tego co znajdzie się w publikacji można zobaczyć w galerii JDK. Wystawę  fotografii Tomasza Kasprzyka będzie można oglądać do 4 listopada br.

Patronat medialny nad wystawą fotografii Tomasza Kasprzyka objął portal Jaslonet.pl

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Fotorelacja:

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
PytaniePaweł Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Paweł
Gość
Paweł

Jako rodowity Jaślanin, który mieszka już daleko od rodzinnych stron, cieszę się, że nasz piękny stary cmentarz doczekał się wystawy, a pełna dokumentacja fotograficzna ukaże się się w formie albumu . Dodatkowo, wystawa Tomasza Kasprzyka, przyczyniła się do zwrócenie uwagi szerszego grona osób na ten zabytek i powstania idei renowacji najbardziej zniszczonych nagrobków. Może wzorem Powązek urządzać co roku kwestę na ten cel? W każdym razie duży "szacun" dla fotografa i wszystkich, dzięki którym ta wystawa doszła do skutku!

Pytanie
Gość
Pytanie

Czy to ten sam Pan co ma zakład fotograficzny w Dębicy ?

Close
X