r e k l a m a
KulturaMBP

Jaślanie znani i nieznani

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza na wystawę „Jaślanie znani i nieznani”. Jest to trzecia część cyklu, który ma na celu przybliżenie postaci wpisanych w historię regionu.

Na przestrzeni wieków ziemia jasielska wydała wielu cenionych ludzi. Były to osoby, których dorobek znany jest nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. Na wystawie prezentujemy sylwetki osób, które poprzez swoją działalność trwale zapisały się w historię naszego miasta. I choć nie wszyscy są rodowitymi jaślanami, to poprzez fakt zamieszkania w Jaśle lub pracy na rzecz miasta, można ich zaliczyć w poczet jaślan.
Wśród zasłużonych wymienić należy m.in.: Ignacego Steinhausa, należącego do znanej jasielskiej rodziny – prawnika, polityka i parlamentarzystę, który zasłynął działalnością polityczną na forum ogólnopolskim, Adolfa Podwina, pierwszego prezydenta Sądu Obwodowego w Jaśle, czy Sebastiana Drozda, profesora jasielskiego Gimnazjum, założyciela pierwszej Składnicy Kółek Rolniczych. Interesującą postacią jest znakomity artysta Władysław Mazur, dziś trochę zapomniany, którego rzeźby zdobiły m.in. budynek Filharmonii Warszawskiej. Przypominamy braci Madejewskich, Jarnuszkiewiczów, Kazimierza Pietruszkę – młodych bohaterów wojennych, harcerzy i żołnierzy AK, którzy w trudnym czasie II wojny światowej ponieśli najwyższą ofiarę, pozostając do końca wierni swoim ideałom i dewizie „Bóg-Honor-Ojczyzna”.
Na wystawie prezentowane są tylko niektóre postaci naszego miasta, często mało znane lub całkiem zapomniane przez historię, a przecież warto o nich pamiętać, gdyż to właśnie dzięki nim, możemy cieszyć się miejscem, w którym żyjemy.
Wystawa będzie czynna od 10 sierpnia 2020 r. w godzinach otwarcia Biblioteki, ul. Kołłątaja 1, I piętro.

MBP

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Открыть счет на binance

Your article helped me a lot, is there any more related content? Thanks! https://www.binance.com/ru-UA/register?ref=PORL8W0Z

Kayıt Ol | Gate.io
6 miesięcy temu

At the beginning, I was still puzzled. Since I read your article, I have been very impressed. It has provided a lot of innovative ideas for my thesis related to gate.io. Thank u. But I still have some doubts, can you help me? Thanks.

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x