Kultura

Jaślanka laureatką ogólnopolskiego konkursu "Poezja łączy ludzi – Mój ulubiony wiersz"

Magdalena Hudyma, uczennica I LO w Jaśle została laureatką Drugiego Ogólnopolskiego Konkursu Fundacji Evens na najciekawszy esej  o ulubionym wierszu. Z ponad 152 nadesłanych z całej Polski prac komisja konkursowa wyłoniła pięciu  zwycięzców (w wieku od 12 do 19 lat) w tym 16-to latki z Jasła.

Jury konkursowe w składzie: Adam Zagajewski, poeta, przewodniczący Jury; Janusz Głowacki, pisarz; Maria Kotowska, polonistka; Jacek Mierosławski, operator filmowy; Ewa Zadrzyńska reżyser, doceniło esej Magdaleny Hudymy na temat twórczości amerykańskiej poetki Emily Dickinson.

Jest to moja ulubiona poeta i tak naprawdę moje świadome czytanie poezji zaczęło się od Emily Dickinson. Nie czytam jeszcze jej wierszy w oryginale ale się staram na tyle na ile pozwala mi znajomość języka angielskiego – mówi Magdalena Hudyma.

Choć Emily Dickinson jest uważana dzisiaj za jedną z najlepszych poetek amerykańskich, za jej życia nie ukazał się ani jeden wiersz, który byłby opublikowany za jej zgodą. Po śmierci poetki dzięki usilnym staraniom siostry Emilly został wydany tomik poezji ale wiersze ze względu na społeczne normy zostały ocenzurowane. Ponownie poetkę odkryto w drugiej połowie wieku XX. W Polsce jej twórczość jest mniej popularna mimo to znajduje ona wiernych czytelników. 

Wierszami i postacią jaką była Emily Dickinson zainteresowałam się już w gimnazjum, wtedy też pojawiło się zainteresowanie literaturą jako taką. Wydaje mi się, że czytając te wiersze wyrobiłam w sobie wrażliwość humanistyczną – mówi Magdalena.

O Magdalenie Hudymie i pozostałych czterech zwycięzcach nakręcone zostaną 5 minutowe filmy do cyklu „Poezja łączy ludzi – Mój ulubiony wiersz”. Filmy te nadane zostaną w ramach stałego programu TVP2 pod tym tytułem. Zwycięzcy i ich nauczyciele otrzymają zaproszenia na galę-prezentację filmów w Warszawie, która odbędzie się na początku czerwca 2010. W czasie gali odbędzie się premiera filmów dla zaproszonych patronów programu i prasy oraz prezentacja zwycięzców.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

11
Dodaj komentarz

avatar
11 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
emilkacosikiksjacK Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ajax
Gość
ajax

Hudyma a nie Hudyba nieuki

cosik
Gość
cosik

Hm… gratuluję 😀
Dla mnie bomba… 😛

iks
Gość
iks

Brawo ! to ogromny sukces 🙂 gratuluję!

jac
Gość
jac

świetnie! gratuluję i życzę dalszych sukcesów;]

K
Gość
K

Brawo Madziu, kurcze niezłe osiągnięcie jak na taki wiek… Jestem pełen podziwu dla Ciebie, duży szacunek ;]

Magda Hudyma
Gość
Magda Hudyma

Tak, PiS-manie, jestem dziewczyną. Czyżby coś zabolało, specjalisto od złośliwych postów?

h
Gość
h

jestes miszczem Magda, ale i tak matma czeka hahha ;p

anka
Gość
anka

Madzia jesteś wielka! xD:D

PiS-man
Gość
PiS-man

To jest dziewczyna?O kurcze:bigeek:

M.T.
Gość
M.T.

Madziu,gratuluję i pozdrawiam.

emilka
Gość
emilka

madziu talent po mamie, urok osobisty zresztą też;)

Close
X