Kultura

"JAZZ DANCE Back and Forth" – po raz pierwszy w Jaśle taneczne show

26 tancerzy, znakomita choreografia, nieopowtarzalne kostiumy i oświetlenie, to taneczne show, na które zaprasza Jasielski Dom Kultury, w ramach II Jasielskiej Sceny Tańca. Niezwykły spektakl obrazujący historię tańca jazzowego zaprezentuje w czwartek 29 kwietnia o godz. 19 Kielecki Teatr Tańca.

fot. S.Kowaliński

To prawdziwa gratka dla miłośników tańca. Artyści w niezwykle barwny i przystępny sposób poprowadzą widzów przez wszystkie etapy rozwoju tańca jazzowego. Show taneczne zaczyna się w gorącej Afryce, by następnie pokazać ulice Nowego Orleanu, Harlem, Broadway i współczesną Europę. Kolejne style tańca (od afro poprzez broadway jazz do hip hop’u) podkreślone są prawie trzystoma kostiumami i porywającą muzyką tamtych lat. Na niesamowite widowisko składa się szesnaście choreografii, stworzonych przez światowej sławy choreografa Billa Goodsona, który współpracował z największymi postaciami współczesnej sceny pop, takimi jak: Michael Jackson, Paula Abdul, Diana Ross, czy Gloria Estefan oraz ma doświadczenie wyniesione z najlepszych teatrów rewiowych świata, m.in. Moulin Rouge.

fot. M.Boruń

Idea – Elżbieta Szlufik-Pańtak
Choreografia – Bill Goodson
Asystentka choreografa – Margherita Siesto
Kostiumy – Anna Czyż
Scenografia, reżyseria światła – Grzegorz Pańtak
Video o Kieleckim Teatrze Tańca – Dominik Rakoczy
Muzyka – collage
Bilety: 30 zł

fot. D.Wątroba

***

Kielecki Teatr Tańca jest jednym z trzech instytucjonalnych teatrów tańca w Polsce. Pomysłodawcami założenia zawodowego zespołu byli Elżbieta Szlufik – Pańtak i Grzegorz Pańtak. Początkowo był to zespół prywatny, następnie od 1998 r. działał jako stowarzyszenie, a od marca 2004 r. stał się samorządową instytucją kultury finansowaną z budżetu miasta. Wśród zrealizowanych przez Kielecki Teatr Tańca przedstawień są duże widowiska z udziałem orkiestry symfonicznej i chóru oraz małe, kameralne formy choreograficzne. Teatr jako pierwszy i jedyny w Polsce realizuje przedstawienia w unikalnym stylu modern jazz underground.

fot. D.Wątroba

Taniec jazzowy nawiązuje do takich gatunków tańca jak taniec współczesny, modern, a przede wszystkim balet. Charakteryzuje się dużą ekspresją i swobodą ruchu. Sprawia wrażenie lekkości, ale po balecie jest najtrudniejszy technicznie i wymaga od tancerzy dużego profesjonalizmu.

JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kfkk
kfkk
2022 lat temu

szkoda, że tak mało o tym mówiono. chętnie bym poszła. 🙁

jaslanin
jaslanin
2022 lat temu

Czytaj uważnie kfkk to dopiero 29.04. 🙂

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x