Kultura

JDK: Biennale Sztuki Ludowej


V Biennale Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej

Blisko 90 prac 23 twórców ludowych i plastyków amatorów z Jasła oraz powiatu jasielskiego można oglądać na wystawie pokonkursowej V Biennale Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej w Galerii Jasielskiego Domu Kultury. Uroczyste otwarcie ekspozycji oraz wręczenie nagród i wyróżnień laureatom odbędzie się w czwartek (13 bm.) o godz. 17.

Na wystawie dominują rzeźby o tematyce sakralnej. Są to figury Chrystusa Frasobliwego, krucyfiksy, figury do kapliczek przydrożnych, starannie opracowane, o dojrzałej formie, bliskiej tradycji rzeźby ludowej Podkarpacia. W pracach malarskich panuje duża różnorodność. Są obrazy wywodzące się z ludowych tradycji, ale też nawiązujące do malarstwa współczesnego.

Artyści biorący udział w tego typu konkursach określani są najczęściej jako współcześni prymitywiści, artyści naiwni, samorodni. Łączy ich pasja tworzenia, talent i intuicja. Tworzą dzieła będące odzwierciedleniem ich bogatego życia wewnętrznego, świata własnych przeżyć. Są niezależni od wpływów i nurtów artystycznych oraz trendów panujących w sztuce profesjonalne. Tworzą prace w pełni samodzielne i oryginalne, charakteryzujące się szczerością wypowiedzi i dojrzałością. Każdy z nich wypracowuje swój własny warsztat artystyczny, niepowtarzalny i rozpoznawalny – mówi Anna Brożyna, instruktorka plastyki w JDK.

Pokonkursowa wystawa jest dobrą okazją do poznawania ich twórczości.

JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x