r e k l a m a
Kultura

Józef Baran: "Poezja uczy celnego mówienia"

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie w ramach projektu „Twórcy, Słowa, Obrazy” z Józefem Baranem, znanym krakowskim poetą i dziennikarzem.  

Przesłanie zawarte w jego twórczości odpowiada na pytania współczesnego Polaka. Ważną rzeczą w poezji jest empatia, umiejętne dzielenie się uczuciami z innymi. Dzięki takiej poezji lepiej rozumiemy innych.

Na spotkaniu obecna była młodzież. Wprawdzie poeta nie ma na celu skłonić młodych ludzi do pisania wierszy ale podkreśla, że poezja uczy poprawnego języka, a to przydaje się w życiu.   

Myślę, że po takich spotkaniach nie jest ważne, aby młodzi ludzie sami pisali wiersze. Chociaż nie zaszkodzi taka „młodzieńcza choroba”, bo to się przydaje np. gdy się pisze listy miłosne, czy nawet podanie o pracę.  Jak mówił Ryszard Kapuściński, żaden dziennikarz, reporter bez poezji ani rusz, ponieważ poezja uczy celnego, precyzyjnego mówienia – mówi Józef Baran.  

Podczas spotkania Józef Baran mówił o kondycji współczesnej poezji. Uważa, że poeta nie powinien swoją twórczością „zanieczyszczać powietrza.”

Dla współczesnych poetów istotne jest, aby  pomysły były oryginalne. Ten kto pierwszy porównał róże do kobiety był geniuszem, ale kolejny był już grafomanem. Nie można się powtarzać – mówi Baran.  

Sam opiera się na klasycznych kryteriach tworzenia poezji: piękno, czułość dla drobiazgów świata, myśl i forma. Krytycznie odnosi się zaś do turpistów.  

Jeśli chodzi o turpistów to ja mam zawsze taki argument – jeżeli oni uważają, że piękno jest tym co jest brzydkie i tylko o tym trzeba pisać, to niech szukają sobie takich dziewczyn – zezowatych, garbatych, kulawych. Dlaczego tutaj stosują tradycyjny kanon piękna a w wypadku sztuki odwracają wszystko do góry nogami?  

Józef Baran kilkukrotnie przyjeżdżał do Jasła. W ubiegłym roku odwiedził nasze miasto wraz z aktorką Anną Dymną.  

Mam bardzo miłe skojarzenia z Jasłem. Tu powstawały piosenki do moich tekstów. Kilkukrotnie odwiedzałem Jasło a w ubiegłym roku odbyło się tutaj spotkanie z panią Anną Dymną – mówi Józef Baran.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
kpp
kpp
2024 lat temu

Haha, na ostatnim zdjęciu widac zainteresowanie poetą xD

dragoness
dragoness
2024 lat temu

No niestety, tak jest, jeżeli młodzież na takie spotkania idzie "z urzędu". Lekcje przepadną, podrzemać można…

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x