r e k l a m a
Kultura

Już w sobotę święto Patrona Jasła

Urząd Miasta zaprasza wszystkich mieszkańców na uroczyste obchody Dnia Patrona Jasła św. Antoniego Padewskiego. Odbędą się one w sobotę 13 czerwca na Rynku Jasielskim.

Św. Antoni, Patron Jasła (fot. M. Maczuga)

Antonii Padewski został Patronem Jasła w 1997 roku, ale kult tego świętego ma w Jaśle ponad 100 lat. Albowiem to wówczas odbyło się poświęcenie pierwszego kościoła św. Antoniego w Jaśle. Kościół służył wiernym aż do 1944 roku, kiedy został zniszczony przez hitlerowców. Jak się jednak okazało figura św. Antoniego, znajdująca się w gruzach kościoła przetrwała prawie nienaruszona. Społeczność jasielska uznała to za cud.

Wierni jasielscy pokochali Antoniego Padewskiego. Nadal wielu jaślan licznie uczestniczy w nabożeństwach ku czci tego świętego.

Dwa wydarzenia były znamienne dla Jasła. W 1995 roku do Jasła przybyły relikwie św. Antoniego. Rok później w 1996 r. Rada Miejska Jasła podjęła uchwałę o uznaniu św. Antoniego patronem miasta. Oficjalnie Stolica Apostolska, przyznała Jasłu swojego patrona w 1997 roku.

Program uroczystości Dnia Patrona

Uroczystości rozpoczną się w sobotę o godz. 17.00, sumą odpustową w Sanktuarium pw. Św. Antoniego w Jaśle pod przewodnictwem JE Ks. Bp Kazimierza Górnego.

Po mszy, ulicami miasta przejdzie procesja na Rynek, gdzie biskup relikwiami św. Antoniego udzieli błogosławieństwa całemu miastu oraz wszystkim jaślanom. Po błogosławieństwie zostanie poświęcony i rozdany chleb.

Wieczorem o godzinie 20.00 na Jasielskim Rynku wystąpi Irena Jarocka.

W ramach Dnia Patrona Miasta Jasła, JDK zaprasza w niedzielę (14 czerwca) o godz. 19.00 na koncert muzyki Barokowej – „Sonaty Barokowe”. Wystąpią Maciej Wulw (skrzypce barokowe) i Andrzej Zawisza (klawesyn).

W programie koncertu m.in. Haendel, Telemann, Couperin, Bach.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jazzz
Jazzz
2023 lat temu

przestancie "swietowac" i wiecznie klepac pacierze – WEZCIE SIE W KONCU DO ROBOTY!

jaślanin
jaślanin
2023 lat temu

Św.Antoni z Padwy,należy do Wielkich świętych.
Ufam mu.

kampfiniok
kampfiniok
2023 lat temu

A co my mamy z tego patrona.Załatwił coś dla Jasła?

kampfiniok
kampfiniok
2023 lat temu

A co my mamy z tego patrona.Załatwił coś dla Jasła?

Back to top button
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x