r e k l a m a
KulturaMBP

Kobieca świadomość w twórczości E. Lenarczyk i U. Wójcik

4 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Podzielone na dwie pozornie odmienne części, stało się bez mała debatą o sile kobiety, oddaniu i poszukiwaniu miłości. Dyskusja o książce Ewy Lenarczyk Zojda z Bieszczad, w której autorka przedstawiła losy prostej emigrantki, perypetie bohaterki i tęsknota za uczuciem, znakomicie wplotły się w prezentowany przez Urszulę Wójcik tomik Rozmowy z kochankiem.

Kobieca świadomość w twórczości E. Lenarczyk i U. Wójcik
Według mnie powieść Ewy Lenarczyk ma wiele zapożyczeń z prozy Reymonta, naturalizm, rywalizację, stylizację gwarową. Reymont przynajmniej starał się zachować gwarę opisywanego regionu, tymczasem gwara Lenarczyk nie jest jednolita – powiedziała A. Bal. Książka uczy pokory wobec życia, ale daje nadzieję, że prawość, pracowitość i życzliwość wobec ludzi buduje kapitał niezwykłych wartości, stanowiących bogactwo człowieka – dodała B. Tora. Czyta się ją dobrze i z zaciekawieniem, chociaż temat jest nieco stereotypowy – stwierdziła M. Kantor w swojej recenzji. Dla T. Furmanek-Wnęk ważny okazał się aspekt historyczny powieści.
Kobieca świadomość w twórczości E. Lenarczyk i U. Wójcik
Elementem wspólnym w twórczości E. Lenarczyk i U. Wójcik, jest poszukiwanie przez kobietę idealnego mężczyzny – kochanka. Jak można wyczytać w posłowiu, tomik jest przesycony erotyzmem, spełnioną rozkoszą i oddechem miłosnej żądzy. Poetka używając skomplikowanej i odległej metafory usiłuje przeniknąć jaźń kobiecej seksualności. Sporo w jej tekstach muzyki, która staje się bezpośrednim odniesieniem do przeżyć kobiety-kochanki. Targana niezwykłymi emocjami, staje się instrumentem dla obiektu swego pożądania. Urszula Wójcik nie jest debiutantką. We wcześniejszych tomikach pokazała subtelność doznań miłosnych. Tym razem pokazuje pełnię swych możliwości, jako poetka i świadoma siebie kobieta. Ten tomik to wypadkowa rozmów z różnymi kobietami – powiedziała na spotkaniu. Przeczytała wiersz „Kochanek …”
Kochanek ma mieć dębowe ramiona.
Klub Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council oraz WiMBP w Rzeszowie.
MBP w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jaślan
jaślan
2024 lat temu

Klub nawiedzonych??? Masakra. Nie macie już chyba o czym pisać. Kogo to interesuje? Wielkie gremium… he, he…4 osoby. Ż E N A D A!

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x