r e k l a m a
Kultura

Kobiety jasielskiej wsi XX wieku

„To jest praca historyczna o kobietach, naszych wiejskich gospodyniach, pracowitych działaczkach, matkach – Polkach, siłaczkach…” tak na wstępie krótko podsumowała książkę „Kobiety jasielskiej wsi XX wieku” Genowefa Szerląg pomysłodawczyni i inicjatorka powstania publikacji.

Książka wydana przez Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej w Trzcinicy i powiatową Radę Kół Gospodyń Wiejskich  w Jaśle to zbiór wspomnień 80 autorek -członkiń KGW  z 12  gmin powiatu jasielskiego, pod kierunkiem G. Szerląg – emerytowanej powiatowej instruktorki do spraw KGW. 

Tekst został opracowany  przez Emilię Polak – poetkę, pisarkę, badaczkę dziejów kultury ludowej regionu. Korektę wykonały W. Czeluśniak i A. Jeleń.  Skład komputerowy, obróbka fotografii i projekt okładki – S. Ablewicz i B. Lubaś z GBP w Jaśle z/s w Szebniach.

Wydanie współfinansowane zostało przez Starostwo Powiatowe w Jaśle, gminy powiatu jasielskiego oraz gm. Brzostek, Jodłowa i Szerzyny.

Uroczysta promocja książki odbyła się 21 lipca br. w Dębowcu.  O godz. 15.00  w Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej  odprawiona została Msza św. z udziałem członkiń KGW z całego powiatu, zaproszonych władz i gości.  Druga część uroczystości miała miejsce w  sali Zespołu Szkół w  Dębowcu.

Chwilą ciszy upamiętniono  te nieobecne już kobiety,  o których mowa w wydawnictwie. W miłej atmosferze, mimo ogromnego lipcowego upału, swoją  pracę nad   publikacją wspominały autorki, działaczki społeczne,  które pięknie, prostym językiem opisywały czyny i życie codzienne swoje , a także tych bohaterek , o których nie można zapomnieć  mówiąc o historii KGW w regionie.

W książce można znaleźć także wiele wierszy autorstwa  poetek ludowych  naszego regionu, które doskonale wplecione w reminiscencje z  dawnych lat obrazują wieś o jakiej wielu już nie pamięta.

Kilka słów uznania autorom i twórcom publikacji wyrazili m.in.  A. Wydro- Podkarpacki Wicekurator Oświaty , R. Papciak – Wójt Gminy Brzyska , a także przedstawiciel UG Dębowiec.
   
Podsumowaniem spotkania był występ zespołu ludowego Pogórzanie z  Bieździedzy
oraz  tradycyjny wiejski poczęstunek przygotowany przez panie ze Stowarzyszenia KGW w Dębowcu.

Stowarzyszenie Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jasło
Jasło
2024 lat temu

Tyle kobiet a wśród nich nie ma Pani Burmistrz Jasła.Czyżby się wstydziła że mieszka na wsi?

Czesław Jaracz
Czesław Jaracz
2024 lat temu

GRATULUJĘ !!!

myka
myka
2024 lat temu

fajna inicjatywa – gratulacje

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x