JDKKultura

Kolędowanie w JDK "Na nutę kantyczek" (foto)

Boże Narodzenie można przedstawiać na różny sposób: przez prozę, wiersz, powieść, budowanie szopek, a także śpiewanie kolęd i pastorałek. Cieszy fakt, że od 21 lat Jasielski Dom Kultury umożliwia młodym artystom przedstawienie – poprzez śpiew kolęd i pastorałek – przyjścia na świat Syna Bożego Jezusa Chrystusa – powiedział ks. dziekan Zbigniew Irzyk podczas uroczystego koncertu laureatów XXI Konkursu Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek”. Gala finałowa, w której udział wzięli nagrodzeni i wyróżnieni uczestnicy tegorocznej edycji odbyła się 9 stycznia br. w JDK.
Galeria zdjęć: Koncert laureatów „Na nutę kantyczek”

Koncert laureatów "Na nutę kantyczek"
Koncert laureatów "Na nutę kantyczek"
Bogaty w tradycje przegląd od samego początku gromadzi sporą rzeszę młodych talentów wokalnych. W tym roku do udziału w nim przystąpiło ponad 130 uczestników z przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Podkarpacia oraz Małopolski. Konkurs, jak co roku poprzedziły eliminacje wstępne, które odbyły się 14 i 18 grudnia 2015 r. W pierwszym terminie na jasielskiej scenie zaprezentowały się przedszkolaki, które oceniało jury w składzie: Jolanta Jaracz, nauczyciel muzyki ze Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego, Elwira Szpak, muzyk, nauczyciel w Państwowej i Prywatnej Szkole Muzycznej w Jaśle oraz Alicja Szulc, nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej nr 4 w Jaśle. Natomiast występom grup starszych przysłuchiwali się: Zofia Stopińska, dziennikarz muzyczny Radia Rzeszów, Jerzy Dynia, redaktor muzyczny Telewizji Polskiej Oddział w Rzeszowie oraz Izabela Mytnik, wokalistka, trener wokalny.
Celem konkursu jest podtrzymywanie i dokumentowanie polskiej tradycji kolędowania. To jedyny na taką skalę w województwie podkarpackim przegląd, którego zadaniem jest ożywienie tradycji rodzinnego kolędowania, śpiewu zespołowego, poznawanie znanych i przypominanie zapomnianych polskich kolęd i pastorałek. – Kolędy i pastorałki to melodie, które są najlepiej znane. Ale, jak widać co roku wykonawcy zaskakują nas nowymi pastorałkami i nowymi aranżacjami. Serdecznie dziękuję młodym artystom i opiekunom, którzy ich przygotowują, bo to dzięki ich pracy mamy możliwość posłuchać tych nowych wykonań. Gratuluję nie tylko zwycięzcom, ale również tym, którzy podejmują się śpiewania pastorałek. To przepiękna tradycja i mam nadzieję, że dzięki wam nigdy nie zaniknie – powiedział Ryszard Pabian, burmistrz Jasła, dziękując również organizatorom i sponsorom wydarzenia.
Galeria zdjęć: Koncert laureatów „Na nutę kantyczek”
Koncert laureatów "Na nutę kantyczek"
Koncert laureatów "Na nutę kantyczek"
Koncert laureatów "Na nutę kantyczek"
Koncert laureatów "Na nutę kantyczek"
Koncert laureatów "Na nutę kantyczek"
Koncert laureatów "Na nutę kantyczek"
Po występach przyszedł czas na wręczenie nagród pieniężnych i rzeczowych, ufundowanych przez Sieć Sklepów MPM, długoletniego partnera Konkursu Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek”. Wręczali je zwycięzcom: Ryszard Pabian, burmistrz Jasła, ks. dziekan Zbigniew Irzyk, Maria Kokoczka i Mirosław Prucnal, właściciele sklepów MPM oraz Janusz Szewczyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.
Anioły upamiętniające wydarzenie otrzymali z rąk Janusza Szewczyka ci, którzy aktywnie wspierają Konkurs: senator RP Alicja Zając, burmistrz Jasła Ryszard Pabian, fundatorzy nagród Maria Kokoczka i Mirosław Prucnal oraz ks. Zbigniew Irzyk. Półtoragodzinny koncert zakończył się wspólnym odśpiewaniem kolęd.
Konkurs Kolęd i Pastorałek „Na nutę kantyczek” organizowany przez Jasielski Dom Kultury odbywa się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Jasła oraz księdza dziekana Dekanatu Jasło – Wschód. Partnerem wydarzenia jest jasielska Sieć Sklepów MPM.
JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x