r e k l a m a
JDKKultura

Koncert w kościółku gimnazjalnym – Muzyczna modlitwa

Najpiękniejsze utwory wybitnych kompozytorów baroku z Anglii, Niemiec i Włoch, usłyszeli liczni wielbiciele muzyki poważnej podczas koncertu „Solenne” (z wł. uroczysty), poświęconego pamięci Ojca Świętego Jana Pawła II, który odbył się w Niedzielę Palmową w kościele pw. św. Stanisława BM w Jaśle. Koncert zakończył XIX Jasielskie Spotkania Muzyczne.

Koncert w kościółku gimnazjalnym - Muzyczna modlitwa
Wystąpił, znany już dobrze jaślanom zespół instrumentów dawnych „Risonanza” w składzie: Anna Śliwa – skrzypce barokowe, Maciej Wulw – skrzypce barokowe, Marta Salwarowska – altówka barokowa, Konrad Górka – wiolonczela barokowa, któremu towarzyszyły artystki goszczące po raz pierwszy w Jaśle: Iwona Włodarczyk, obdarzona niezwykle rzadkim kontraltowym głosem i Joanna Solecka – klawesyn.
Muzycy rozpoczęli od Chacony Henry Purcella, utworu zainspirowanego starym, spokojnego tańcem meksykańskim lub indiańskim, który przywędrował do Hiszpanii, gdzie stał się bardzo modny. Następnie melomani usłyszeli trzyczęściowy koncert klawesynowy f-moll Johanna Sebastiana Bacha. Z Niemiec artyści przenieśli słuchaczy do Włoch, za sprawą utworu wybitnego kompozytora, wirtuoza skrzypiec Arcangelo Corelliego „La Folia”, którego pierwowzorem był stary, powolny (choć słowo folia oznacza szaleństwo) portugalski taniec. Na zakończenie zagrali Stabat Mater Dolorosa Antonio Vivaldiego, mówiący o mieczu boleści, który przebija serce Matki Bożej, stojącej pod krzyżem, patrzącej na mękę swojego syna. Jednka koncert nie zakończył się tym utworem. Po długich, gorących oklaskach, Iwona Włodarczyk zaśpiewała jeszcze arię „O thou that tellest good tidings to Zion” z oratorium Mesjasz Haendla.

Przed koncertem, w jego klimat wprowadził wiernych ks. Tadeusz Paszek, proboszcz parafii św. Stanisława BM. – Misterium Chrystusa: męki, śmierci, zmartwychwstania oddane jest także w sztuce. (…) Wczujmy się i przeżywajmy razem z artystami, te wielkie wydarzenia naszej wiary – mówił witając słuchaczy, wśród których był burmistrz Jasła Andrzej Czernecki i jego zastępca Andrzej Kachlik, dziękując artystom za przyjęcie zaproszenia do występu oraz dyrekcji JDK za jego zorganizowanie.

JDK

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Close
X