Kultura

Krempna: Porwanie dziewicy skończyło się ostrą jatką (tv)

Schadzka młodego szlachcica i panny skończyła się tragicznie. Wataha Kozaków napadła na młodych. Szlachcic dzielnie bronił swojej oblubienicy. Został jednak raniony a młoda dziewczyna uprowadzona. Tak zaczęła się inscenizacja bitwy podczas Krempniańskiej Parady Historycznej.


Widzowie, tłumnie zebrani na wzgórzach krempniańskich, mogli podziwiać trzy inscenizacje walk oraz pokazy jazdy konnej, strzelania z łuku i władania bronią białą.

Oprócz batalistycznych scen, był też czas na nieco liryczne historie.

Widzieliśmy dzisiaj piękny kadryl (taniec na koniach – przyp. red.) do muzyki, w wykonaniu ośmiu jeźdźców i amazonek, którzy w strojach z epoki pokazywali różne figury jeździeckie do taktów muzyki – mówi Barbara Mielczarek, ze Stowarzyszenia Miłośników Krempnej.

Po zakończonym pokazie, chętni mogli postrzelać z łuku, popróbować sił we władaniu szablą oraz pojeździć konno. Największym zainteresowaniem cieszył się koń „Cygan” – uratowany z transportu do rzeźni.

Dziś, jak podkreślają jego opiekunowie, Cygan jest najlepiej ułożonym koniem biorącym udział w paradzie, potrafi wiele różnych sztuczek, które wymagają od niego dużego zaufania do człowieka.

Na spragnionych wędrowców czekały potrawy i napoje regionalne.

Cel parady od lat jest ten sam – zbiórka pieniędzy na rzecz renowacji cerkwi beskidzkich. Przede wszystkim XVII-wiecznej drewnianej cerkwi łemkowskiej w oddalonej o 3 km od Krempnej wsi – Kotań oraz cerkwi w Krempnej.

Trzeba jednak dodać, że od samego początku organizatorzy i uczestnicy postanowili nie pobierać żadnych honorariów za przygotowanie i udział w pokazie. Idea ta przetrwała do dziś.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

– – –
Fotogaleria:

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jujek
jujek
2024 lat temu

Oglądając Paradę nie jeden z nas siedział na koniu i "rozwalał" wrogów :yes::yes::yes:tak tak. Imprezy o tematyce historycznej mają przyszłość. Bardzo dobrze że w tej formie. Powinna się rozwijać z roku na rok, powiększając i ulepszając repertuar. Nie wspomnę jak potężną dawkę patriotyzmu i wiedzy przekazują, przy tak szczytnym celu dla jakiego była Parada organizowana. Pozdrawiam wszystkich aktorów:)

AMR
AMR
2024 lat temu

tylko skad dziewice wzieli ???

mania<33
mania<33
2024 lat temu

dawajcie czadu <33

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x