Kultura

Kultura, którą poznasz wszystkimi zmysłami… czyli V Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle

Rozbłyśnie barwami wielu kultur, zabrzmi folklorem Wyszehradu, przyciągnie zapachem regionalnych przysmaków oraz bukietem cenionych win z Polski i zagranicy. Jasło – jedno z najbardziej urokliwych podkarpackich miast, w ostatni weekend sierpnia zaprasza na organizowane już po raz piąty jubileuszowe Międzynarodowe Dni Wina. Poznaj smak tradycji odrodzonego polskiego winiarstwa w niepowtarzalnym klimacie.

Zapraszamy na Jasielski Rynek już 28-29 sierpnia.

Zasmakuj… jednego z najszlachetniejszych trunków… które podczas tegorocznej edycji Międzynarodowych Dni Wina przybędą do Jasła z najlepszych winnic polskiej ziemi, a także zaprzyjaźnionych krajów Europy. Cenione przez wielu koneserów wina, wytworzone pod okiem Romana Myśliwca, prekursora odrodzonego podkarpackiego winiarstwa, zaprezentuje winnica „Golesz”, która od kilkunastu lat realizuje program testowania nowych odmian winorośli, pod kątem przydatności do polskich warunków klimatycznych. Wspaniałych win białych i czerwonych będzie można skosztować na stoisku winnicy „Jasiel”, założonej przez Wiktora Szpaka, jednego z największych w regionie pasjonatów uprawy winnej latorośli w 12 odmianach. Swoje najlepsze wyroby wystawią do degustacji również inni winiarze z okolic Jasła i wielu regionów polskiego winiarstwa. Wśród nich znajdą się m. in. winnica Wieczorków, Płochockich, Zacisze, Comte, Pańska Góra, Maria Anna, Dwie Granice, Węgierka, Spotkaniówka, Vanellus, Pod Sosnami, Mieszko, Wierzchowina. Wina zagraniczne zaprezentują przedstawiciele winnic: z Czech ( Skrobak, Plesingr, Zidek) , Wegier  (Gotz Pinceszet ), Słowacji   ( Zlaty Strapec), Ukrainy (Odessa), Włoch (Castignano). Niemałą atrakcją dla początkujących plantatorów winorośli będzie prezentacja sprzętu winiarskiego, a także możliwość skorzystania z porad i doświadczenia przedstawicieli Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia.

Poczuj… zapach „swojskiego jadła”, kosztując żuru z grzybami, bigosu, kapusty z grochem czy pierogów z kaszą gryczaną. Rozpoznaj zapach zbóż, zebranych podczas żniw na mieniących się złotem beskidzkich polach, w upieczonym domowym chlebie, czy proziokach z masełkiem.  Głód słodkości zaspokoją zaś wypiekane, według przekazywanych z pokolenia na pokolenie receptur, pierniki, kołacze z serem, makowce, serniki i amoniaczki. Wszystko to oraz wiele innych przysmaków przygotują do degustacji kobiety z okolicznych Kół Gospodyń Wiejskich, które potrafią zaspokoić podniebienia najwybredniejszych smakoszy regionalnej kuchni.

Posłuchaj… opowieści o regionach winiarskich oraz muzyki wielu kultur, prezentowanych przez polskie i zagraniczne zespoły tańca i śpiewu, których bogaty repertuar usłyszeć można podczas Wyszehradzkiego Festiwalu Folklorystycznego – imprezy towarzyszącej Międzynarodowym Dniom Wina w Jaśle.  W pierwszym dniu imprezy (28.08) na scenie obok namiotu, w którym odbywać się będzie degustacja win i potraw, pojawią się zespoły: Nowojowiacy, prezentujący folklor Lachów Sądeckich, Kowalnia ze Stróż, który wystąpi z folklorem Pogórza, oraz Zespół Pieśni i tańca Ziemi Cieszyńskiej, propagujący folklor różnych regionów Polski. Tego dnia publiczność bawić będzie również Zespół Salan Rovan z Truskawca, prezentujący polskie i ukraińskie pieśni, tancerze z zespołu „Marenky” z Pragi, wykonujący czeskie tańce ludowe. Węgierskie tańce przedstawi dziecięcy zespół taneczny Pacurka, a słowackie Lelija z Trebisowa. Dla miłośników innych rodzajów muzyki organizatorzy imprezy zaprosili na festiwalowy wieczór, zespół Elektryczne Gitary, który znamy z takich ponadczasowych hitów jak: „Jestem z miasta”, „Co ty tutaj robisz”, czy „Co powie ryba”. W drugi dzień festiwalu, oprócz kolejnej części występów gości z zagranicy, na scenie pojawią się też m. in. Młodzieżowy Regionalny Zespół Taneczny Spod Pustek, kapela ludowa Łużnioki, zespoły: Gwoździec z folklorem Krakowiaków Wschodnich i Dolina Popradu z folklorem Górali Czarnych. Różnorodność folkloru dopełnią występy Zespołu Skalnik z Kamionki Wielkiej, Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Rzeszowskiego Resovia Saltans, przedstawiający polskie tańce narodowe. Część artystyczną imprezy zakończy występ zespołu Czarno-Czarni.

Dotknij… niepowtarzalnych dzieł sztuki oraz wyrobów rękodzielniczych, które zaprezentują okoliczni ludowi artyści i pasjonaci kultury regionu. Tylko na jasielskim rynku w ostatni weekend sierpnia odnajdziesz wyjątkowe piękno Beskidu Niskiego, pagórków, lasów, poprzecinanych żywymi rzekami i strumykami,  zatopionymi w rzeźbach, obrazach i unikalnych wyrobach z drewna, ceramiki, wikliny. Poznasz piękno tutejszego krajobrazu w misternie utkanych gobelinach, wyhaftowanych serwetach i obrusach. Pozwól zaczarować się paletą kolorów w mieniących się bukietach z bibuły i suszu, wiankach i stroikach. Daj się skusić na zakup wspaniałej szklanej biżuterii, która będzie miłą pamiątką z pobytu w naszym regionie.

Zobacz… jak tworzy się i upowszechnia nowa kultura wina, która jest symbolem radości życia i dobrego smaku, bo jak mawiają znawcy tego szlachetnego trunku „wino się nie tylko pija. Wino się wącha, obserwuje, podziwia, smakuje, delektuje, kolekcjonuje i co najważniejsze o winie się rozmawia”.

„Przybądź do Jasła na V Międzynarodowe Dni Wina, poznaj naszą kulturę wszystkimi zmysłami, a szósty zmysł na pewno przywiedzie cię tutaj za rok”

Szczegóły na stronie www.dniwina.pl

UMJ

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
JAŚlanin
JAŚlanin
2024 lat temu

A co reklamują , rozstawione na Rondzie przy JDK, plansze ? Imprezę w Jedliczu. Nie nasze Dni Wina lecz prywatne przedsięwzięcie dodatkowo zagrażająca bezpieczeństwu kierujących samochodami w tym miejscu !

sierpień
sierpień
2024 lat temu

W miesiącu trzeźwości – 100 lat, 100 lat – Niech żyje władza /miejska/ nam!

Ha,ha
Ha,ha
2024 lat temu

Cześć Jaślanin. Chyba wiesz, że od Jedlicza wiatr wieje:lol:

wasyl
wasyl
2024 lat temu

Mam nadzieję,ze wejście do namiotu po kieliszek z winem nie będzie kosztowało 20 złotych,że to będzie Dzień Wina,a nie jego obwąchiwania przez zewnętrzną płachtę budowli…Inaczej jest to bez sensu.Wstęp wolny!!!-to recepta na sukces. A zespoły??? Rzecz dyskusyjna…Impreza jest,ok oby udana.

Seth_I
Seth_I
2024 lat temu

do sierpień: kim jesteś, żeby wszystkim narzucać jakiś miesiąc trzeźwości, "yntelygencie" !? Myślisz, że wszyscy włażą w … twojemu proboszczowi ? Jestem niezależny i nikt nie będzie mnie nawracał ani prowadził !! Jak to powiedział tow. bolek "zdrowie wasze w gardło/a nasze". Ciekawe czy nigdy nie byłeś/aś na imprezie w piątek (być może jesteś małolatem i na żadną imprezę by cię nie wpuścili).

mieszkaniec jasła
mieszkaniec jasła
2024 lat temu

i wszystko to po to by promować jednego dżentelmena. dni Jasła nie promowanie dżentelmena tak.

Obłuda
Obłuda
2024 lat temu

Do setha: chodzi o obłudę, m.inn. religijną: władza miasta promuje alkohol akurat w sierpniu deklarując wcześniej przywiązanie do nauki kościoła. Niejedem niby wierzący nie je kiełbasy cały tydzień /pości/ po to aby w piątek nażreć się jej i to w miejscu publicznym. Pokazuje w ten sposób swoją niezależność – oczywiście od rozumu. Klęczy pod figurą, a diabła ma za skórą. W roku jest wiele miesięcy poza sierpniem na taką imprezę. Mowa jest o zgodności postępowania z deklarowanymi wartościami – przynajmniej w stopniu podstawowym. Włażenie i to bez wazeliny to pewnie twoja specjalność, nie uznając żadnych wartości przyjmujesz i to za… Czytaj więcej »

Back to top button
7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x