Kultura

Los bez patosu, czyli syberyjskie reminiscencje

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle i Związek Sybiraków Koło Terenowe w Jaśle zapraszają na kolejne spotkanie z  syberyjskimi zesłańcami. Spotkania organizowane w jasielskiej bibliotece towarzyszą wystawie „Nasze jasielskie korzenie – Sybiracy”.  Tym razem gościem będzie Barbara Powroźnik, autorka wstrząsających wspomnień „Między nocą rozpaczy a świtem nadziei” oraz wydaną z Jerzym Bernhardtem „Idziem od Międzygórza poprzez Sybir, po Jasło i Olsztyn”.

Barbara Powroźnik urodziła się 10 października 1929 roku w  osadzie  wojskowej Międzygórze na Nowogródczyźnie, gdzie rodzice Franciszek i Apolonia Bilewiczowie  pracowali w nowoczesnym gospodarstwie z przydziału wojskowego. Jako mała dziewczynka wraz z rodziną została wywieziona  na  Syberię w lutym 1940 r. do posiołka Uksor w obwodzie Archangielskim, zaś w lipcu  1944 r. rodzinę przesiedlono na Ukrainę, do Kirowogradskoj obłasti. Po sześciu latach tułaczki wróciła do Polski w marcu 1946 r.

Jej wspomnienia pisane przejmującym językiem są świadectwem losu zesłańca. Relacje te, choć  pozbawione patosu, wywołują w czytelniku silne emocje. Poruszająca jest historia obrazu Ostrobramskiej Madonny, który matka autorki wzięła na tułaczkę. „Wspomnienia te zawierają nie tylko historię jednej rodziny, ale głęboką prawdę o uczuciach wygnańców z tamtych lat, żrącej nostalgii, rozpaczy, nadziei, wierze w powrót do utraconego raju”.

Spotkanie odbędzie się 16 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej Jaśle, ul. Kołłątaja 1, godz. 9.00

Krystyna Ziemba
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x