Kultura

Malarstwo Burdy działa na wyobraźnię odbiorcy (foto)

W Muzeum Regionalnym w Jaśle do końca sierpnia można oglądać retrospektywną wystawę, z okazji jubileuszu 30-lecia pracy artystycznej malarza i grafika Mieczysława Burdy.

To podwójna uroczystość dla pana Mieczysława Burdy – jubileusz 30-lecia pracy twórczej i 50-ta rocznica urodzin – mówi Alfred Sepioł, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle.

Na wystawie zgromadzono obrazy z różnych okresów twórczości Burdy. Widać w nich artystyczne zainteresowania i fascynacje autora, m.in. surrealistyczne portrety, pozbawione realizmu pejzaże. W pracach pojawia się tematyka sakralna. Wystawę uzupełniają bardziej realistyczne portrety rodzinne.

Co czeka widza, który odwiedzi wystawę?

Na pewno zaskoczenie, na pewno odbiorca musi sobie poradzić z tymi obrazami – mówi Burda – W religii jesteśmy zakorzenieni, portret nam towarzyszy, bo ciągle nas ktoś widzi, a w jakim świetle, to musimy już sami dojść do tego – dodaje artysta.

Obrazy mają oddziaływać na wyobraźnię widza.

Artysta uznał, że każdy oglądający obrazy będzie mógł je po swojemu nazwać, dlatego zrezygnowaliśmy z podpisywania obrazów. Z resztą obrazy Burdy to malarstwo symboliczne, więc każdy inaczej je odbiera. Wydaje mi się, że jest to bardzo słuszna prowokacja – mówi Alfred Sepioł, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle.

Wystawa będzie czynna do końca sierpnia. Serdecznie zapraszamy.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

– – –
Fotogaleria:

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janek
Janek
2024 lat temu

Mieciu jesteś wielki!

Jaślanin
Jaślanin
2024 lat temu

Wspaniała wystawa ,ogromny dorobek ,jestem od wielkim wrażeniem Pańskich dokonań artystycznych.

MM
MM
2024 lat temu

Czy wstęp jest wolny czy są bilety? A jeżeli są to po ile?

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x