Kultura

Malarstwo Jana Dyląga w jasielskim Muzeum (foto)

Rok po śmierci jasielskiego malarza, plastyka i grafika Jana Dyląga, w Muzeum Regionalnym w Jaśle można  oglądać wystawę prezentującą zbiór 56 prac artysty.  Wystawa ma charakter retrospektywny. 

Na wystawie można zobaczyć te rodzaje malarstwa, które Jan Dyląg szczególnie lubił czyli pejzaż, portret oraz kompozycje figuralne i z motywami roślinnymi – mówi Alfred Sepioł dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle.

Ulubionym tematem artysty był pejzaż jego rodzinnych stron, czyli Święcan. Szczególnie upodobał sobie wzgórza południowo-wschodniej Polski. Malował również portrety, nostalgiczne, romantyczne. Zdaniem niektórych, w portretach kobiet Dyląg zawierał elementy twarzy swojej żony.

Na piątkowym wernisażu, obecna była rodzina, przyjaciele i znajomi Jana Dyląga. Współprace z malarzem wspominali plastycy tworzący wraz z nim nieformalne stowarzyszenie jasielskich plastyków „Plaja”

 – To był wesoły i pracowity chłopak. Razem jeździliśmy  na plenery malarskie. Dużo pracował i mobilizował nas, zawsze był uśmiechnięty i życzliwy  – wspomina artystę Jan Kukułka, członek stowarzyszenia „Plaja.”   

Obrazy Jana Dyląga cieszą się zainteresowaniem zarówno znawców malarstwa jak i kolekcjonerów amatorów.

Jest to takie malarstwo, które pasuje do każdego wnętrza. Ludzie, którzy lubią się otaczać pięknem, myślę, ze taki obraz mogliby mieć w swoim domu. To jest malarstwo, które uspakaja, wycisza człowieka i w tym jest jego wielka wartość – tłumaczy Alfred Sepioł.

Wystawa obrazów Jana Dyląga w Muzeum Regionalnym w Jaśle będzie otwarta przez cały lipiec i sierpień. Serdecznie zapraszamy.

***

Jana Dyląg ur. 02. 02. 1957 r. w Bieczu. Był absolwentem PLSP w Sędziszowie Młp.
Uprawiał malarstwo i grafikę komputerową. Jego dzieła można było oglądać na wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą m.in. w Warnie, Wrocławie , Jaśle,  Trebiszowie. Jan Dyląg zmarł w 2008 roku, miał 51 lat.

Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl

Więcej zdjęć autorstwa Bogdana Bachty w fotogalerii.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Alex
Alex
2024 lat temu

fotograf niech się przebranżowi, bo w życiu nie widziałem fatalniejszych ujęć z wystawy…A sztuka … Arcyjasielska

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x