Kultura

Malarstwo Marka Wiatra w JDK

Na uroczyste otwarcie wystawy malarstwa Marka Wiatra zaprasza w piątek (4 grudnia) o godz. 18 Jasielski Dom Kultury. Wernisaż wzbogaci mini koncert, w którym wystąpią m.in. przyjaciele artysty z Opery Krakowskiej.

Wystawa została zorganizowana z okazji 25-lecia twórczości artystycznej Marka Wiatra, znanego tenora, obdarzonego również wielkim talentem malarskim, uprawiającego grafikę i rysunek. Można będzie na niej obejrzeć około 30 obrazów z całego okresu twórczości, głównie urokliwych, znikających już pejzaży polskich, z drewnianą architekturą wiejskich świątyń, dworów i chat krytych strzechą. Ekspozycja będzie czynna do 10 stycznia 2010 roku.

***

Marek Wiatr, to prawdziwy człowiek renesansu. Ukończył Krakowską Akademię Muzyczną w klasie śpiewu prof. Heleny Szubert-Słysz oraz kursy mistrzowskie w Weimarze, prowadzone przez światowej sławy barytona Pawła Lisitziana. Jednocześnie prywatnie studiował malarstwo pod kierunkiem Stanisława Kochanka, a następnie w pracowni prof. Alojzego Siweckiego w Krakowie. Ceniony krytyk historii sztuki Jerzy Madeyski tak pisał o obrazach Marka Wiatra: „Malowany przez niego świat jest piękny, więc dobry tym samym i zaprasza do wejścia w jego przestrzeń i sielską atmosferę spokojnego trwania”. Artysta pochodzi z jednej z najbardziej znanych rodzin na Podkarpaciu. W jego rodzinnym domu bywali m.in. Leon Wyczółkowski, Emil Zegadłowicz, Alfred Wysocki, a w czasie okupacji mieszkał malarz batalista Stanisław Studnicki. W kręgu przyjaciół rodziny były córka Marii Konopnickiej Zofia Mickiewiczowa i córka Wojciecha Kossaka Magdalena Samozwaniec. Atmosfera w jakiej wyrastał nauczyła go szacunku do ludzi i sztuki oraz dała asumpt jego późniejszym zainteresowaniom. Jego dwie pasje to śpiew i malarstwo. Marek Wiatr koncertuje, od lat jest dyrektorem artystycznym Polskiego Festiwalu Narodowego w Żarnowcu (wcześniej organizował Międzynarodowe Festiwale Operowe w Krośnie i Iwoniczu Zdroju), prowadzi prywatną Szkołę Wokalno Aktorską w Krośnie, wspiera młodych artystów, występuje na koncertach charytatywnych, przekazuje też swoje prace na ten cel. Jego nastrojowe pejzaże znajdują się w wielu prywatnych kolekcjach na całym świecie. Ma w swoim dorobku ponad 20 wystaw zbiorowych i indywidualnych w Polsce i za granicą.

JDK

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
0 Comment authors
PodglądaczpuszczalskamisiaRoninZółw kultury Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zółw kultury
Gość
Zółw kultury

Wiatr na dworze,wiatr w galerii tzw.Domu Kultury- zima idzie jak cholera,a może halniak
bieży do jasielskiej rubieży???? Same atrakcyje za pieniądze(pardon) -cyje????:lol:

Ronin
Gość
Ronin

taaa i znowu krośnieński Wiatr finansowany przez jasielski budżet – bochomazy przedszkolaka – jak coś takiego można nazywać sztuką – coś mi się wydaje że ta pani dyrektor powinna już sobie odpuscić i wystąpić o zwolnienie z pracy.

misia
Gość
misia

Już parę lat temu (prawie trzy!!)ludzie z Krosna to przewidzieli i pisali na ten temat:-))))))))))))))

puszczalska
Gość
puszczalska

KK jak widzi MW to przeżywa orgazm?:sleep:

Podglądacz
Gość
Podglądacz

Można mnożyć nawiwska jaślan, którzy powinni mieć wystawę w JDK, ale wiadomo "właściwe" Wiatry kultury dla Jasła wieją od Krosna. Paranoja………

Zobacz także

Close
Close
X