r e k l a m a
Kultura

Maria Matlęga gościła w jasielskiej filii PBW

W dniu 21 III 2012 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krośnie Filia w Jaśle odbyło się spotkanie z Panią Marią Matlęgą, połączone z promocją książki „Zawołasz wnuki, opowiesz im…”.

„Zawołasz wnuki, opowiesz im…” – wspomnienia rodziny Stalów w jasielskiej Filii PBW w Krośnie
Pani Maria Matlęga urodziła się w Świerchowej. Z wykształcenia jest polonistką. Trzydzieści pięć lat pracowała jako nauczycielka, a obecnie przebywa na emeryturze. Swoją edukację szkolną rozpoczęła wcześniej od rówieśników. Do szkoły podstawowej uczęszczała najpierw w Świerchowej, później w Dębowcu. Następnie naukę kontynuowała w Liceum Ogólnokształcącym w Nowym Żmigrodzie. Tam też zdała maturę, mając zaledwie 16 lat. Zgodę na dopuszczenie jej do egzaminu dojrzałości wydał sam prezydent Bolesław Bierut. Po maturze uczęszczała do Studium Nauczycielskiego w Kielcach, na kierunek filologia polska. Po jego ukończeniu rozpoczęła pracę w Szkole Podstawowej w Łowcach. Pracowała tam 11 lat. Tam też założyła rodzinę. W 1967 r. wraz mężem i dziećmi wyjechała do Rzeszowa, gdzie pracowała, dokształcała się i mieszka do chwili obecnej.
Promowana przez nią książka została wydana w 2010 r. w Rzeszowie. Zasadniczą jej część stanowią wspomnienia Antoniego Stala – nieżyjącego już uczestnika kampanii wrześniowej, działacza ZWZ i AK aresztowanego przez UB i skazanego na 5 lat więzienia oraz jego córki Marii Matlęgi. Wspomnienia Antoniego Stala ukazują wojenny i powojenny dramat człowieka, poświęcającego dla ojczyzny to co najcenniejsze – spokój i bezpieczeństwo swojej rodziny. Książkę opracował ks. Stanisław Nabywaniec, który jako historyk opatrzył ją aparatem krytycznym dla pełniejszego zrozumienia przedstawionych w niej wydarzeń. Zawiera ona również wiele ciekawych fotografii i dokumentów związanych z rodziną Antoniego Stala. Publikacja ta ukazując czas wojennej i powojennej rzeczywistości stanowi tradycyjny, międzypokoleniowy przekaz historyczny. W czasie spotkania Pani Maria czytała fragmenty promowanej przez siebie książki. Dzieliła się także swoimi refleksjami z minionych lat.
„Zawołasz wnuki, opowiesz im…” – wspomnienia rodziny Stalów w jasielskiej Filii PBW w Krośnie
Ze wzruszeniem opowiadała o kontrowersyjnych postawach Polaków w okresie II wojny światowej konfrontując je z obrazem niemieckiego żołnierza, który nie obawiał się okazywania pozytywnych uczuć, wrażliwości i zrozumienia dla okupowanej ludności. Przejmujące były także traumatyczne przeżycia małej Marii oczekującej na powrót ojca zaangażowanego w działania wojenne, a później więzionego przez UB. Godna podziwu była tutaj rola matki, która pod nieobecność męża potrafiła się odnaleźć w roli głowy rodziny i strzec domowego ogniska. Zgromadzona publiczność w skupieniu wysłuchała „żywego świadectwa” z przeszłości trudnej, okupionej cierpieniem niewinnych ludzi. Po spotkaniu można było nabyć promowaną książkę wraz z autografem bohaterki wieczoru.
Beata Szczepanik

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
animator
animator
2024 lat temu

Dzisiaj mało jest takich ludzi, którzy o swojej historii opowiadają szczególnie w Jaśle. Brakuje ludzi, którzy się tym zajmą i tych, którzy chcieliby tego wysłuchać. Gratuluję po raz kolejny Bibliotece Pedagogicznej, że zorganizowała coś tak bardzo ojczystego i historycznego. Dziękuję

Lincia
Lincia
2024 lat temu

Spotkanie było bardzo ciekawe. Poszerzyłam swoją wiedzę historyczną. Niech żałują Ci co nie przyszli!

Krajan
Krajan
2024 lat temu

Z ciekawością wysłuchałem wywiadu z Panią Marią Matlęgą w Radiu Via, który został nagrany po spotkaniu z czytelnikami w Filii Biblioteki Pedagogicznej w Jaśle, promującym książkę pt. „Zawołasz wnuki, opowiem im…”.
Dowiedziałem się o tle historycznym tej książki, o autorach wspomnień Antonim Stalu i Marii Matlędze a przede wszystkim o Ich przeżyciach.
Książkę przeczytałem z wielkim zainteresowaniem. Polecam ją innym czytelnikom.
Oczywiście książkę można wypożyczyć w F.B.P. w Jasle.
Z wywiadu dowiedziałem się , ze książkę można kupić w Jaśle w księgarniach „U Jacka” i w Rzeszowie w księgarnii „Epoka”.
Pozdrawiam rodzinne strony.
Krajan

Back to top button
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x