KulturaMBP

Max Cegielski w MBP

O sposobie zagłębiania się w życie innych ludzi i opowiadania o nich, o opisywaniu odmiennych kultur i religii opowiadał Max Cegielski na spotkaniu, które odbyło się w 27 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

Max Cegielski w MBP
Max Cegielski – dziennikarz, pisarz, prezenter radiowy i telewizyjny. Pierwsza jego książka „Masala” powstała po podróży do Indii, efektem wyjazdów do Pakistanu w latach 2002-2004 był książka o sufiźmie „Pijani Bogiem”, a w 2009 r. ukazał się zbiór reportaży „Oko świata. Od Konstantynopola do Stambułu”, za który autor otrzymał nagrodę imienia Beaty Pawlak przyznawaną za teksty traktujące o innych religiach, kulturach i cywilizacjach.
„…Bardzo ważne jest nasze nastawienie. Kiedy my, Polacy, ludzie Zachodu, jedziemy do Stambułu czy na Bliski Wschód, zazwyczaj patrzymy na ten świat z wyższością i myślimy sobie, że u nas jest lepiej. Tymczasem w sensie realnym – politycznym i ekonomicznym – już dawno jest odwrotnie, tylko tego nie zauważyliśmy…” mówił na spotkaniu Max Cegielski.
Opowieści Maxa Cegielskiego były ilustrowane krótkimi filmami m.in. z sufickich ceremonii religijnych z udziałem bębniarzy z Lahore czy fragmentem filmu fabularnego „Bojaźń Boża”.
Dziennikarz stara się unikać ograniczającej i obciążonej stereotypami, szczególnie po 2001 r., perspektywy przybysza z Zachodu. Ukazuje odcienie pakistańskiej religijności i tradycyjnej kultury, przedstawia jej przywódców i opiekunów duchowych. Tego świata nie da się ogarnąć od razu. Cegielski wielokrotnie wraca i uczestniczy w pielgrzymkach i uroczystościach, za każdym razem odkrywając nowy fragment prawdy o świecie islamu. Odwiedzając rodzinę Sainów, bębniarzy z Lahore, którzy grają tradycyjną muzykę podczas sufickich ceremonii religijnych, autor zagłębia się w muzułmański świat. „Pijani Bogiem” to pełna pasji i oryginalnych obserwacji opowieść o barwnym i trudnym do przeniknięcia świecie pakistańskiego islamu, a szczególnie jego mistycznego, bardzo żywego w Pakistanie odłamu: sufizmu.
W „Oku świata” Cegielski polemizuje z wizją Stambułu jaką przedstawia Orhan Pamuk – często idąc jego śladami, odnajduje zupełnie inną rzeczywistość. Obserwacja codziennego życia miasta splata się z analizą historyczną, polityczną, religijną i urbanistyczną. Miasto pokazane jest w dużej części poprzez jego mieszkańców. Cegielski rozmawia z przedstawicielami różnych grup etnicznych, religijnych. W większości są to jednak mniejszości, ludzie biedni lub prześladowani. Przewodnik po turystycznych atrakcjach starego Konstantynopola przeradza się w dziennikarską relację ze współczesności, co daje nam wielowymiarowy obraz dzisiejszej Turcji.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Twórcy, Słowa, Obrazy”, który realizowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat medialny nad projektem objęły: VIA – Katolickie Radio Rzeszów i TV Obiektyw.
MBP, Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x