r e k l a m a
Kultura

Muzeum w Jaśle obchodzi 40-te urodziny [foto]

Z tej okazji odbyło się wczoraj uroczyste spotkanie, podczas którego otworzono jubileuszową wystawę prezentującą najcenniejsze i najciekawsze nabytki Muzeum Regionalnego w Jaśle.

Na uroczystym jubileuszu były obecne władze miejskie na czele z panią burmistrz Marią Kurowską, władze powiatowe oraz muzealnicy, pedagodzy a także osoby, które od lat wspierają i pomagają muzeum.

Dyrektor muzeum Alfred Sepioł przypomniał początki powstania muzeum oraz jak obecną siedzibą muzeum stał się dom jasielskiego lekarza i kolekcjonera dr Stanisława Kadyiego. 

„Pierwsza siedziba muzeum mieściła się w dwóch  pomieszczeniach przy jasielskim rynku, gdzie były magazyny muzealne. Dopiero od roku 1970 została przeniesiona do Jasielskiego Domu Kultury gdzie do 1990 roku mieściła się pierwsza stała siedziba jasielskiego muzeum.”

Od 1990r. ekspozycja muzealna została przeniesiona do obecnej siedziby przy ulicy Kadyiego.

„W lipcu 1991 roku została otwarta pierwsza, stała ekspozycja. Mieściła się ona na parterze i była to wystawa poświęcona doktorowi Stanisławowi Kadyiejowi, który przekazał nam w darze, w testamencie swoje różnorodne zbiory a także swój dom”  – dodaje dyrektor Sepioł 

Podczas uroczystości jubileuszowych zostały wyróżnione osoby współpracujące z jasielskim  muzeum. Jednym z wyróżnionych był pan Janusz Burbelka – prezes Polskiego Stowarzyszenia Numizmatyków w Jaśle.

„Dyrektor Sepioł otoczył nas ojcowską ręką. My z muzeum praktycznie współpracujemy 17 lat. Jesteśmy bardzo mile i serdecznie tutaj widziani jako numizmatycy jasielscy. Tutaj ujawniamy  nasze pasje. Muzeum umożliwia nam przede wszystkim pokazać to, co jasielscy numizmatycy przez szereg lat zdobywali, kolekcjonowali i co zbierają”  – mówi nam pan Janusz Burbelka.
 
Jubileuszową ekspozycję w Muzeum Regionalnym w Jaśle można oglądać od marca do maja br. Serdecznie zapraszamy.

Kuba Kowalczyk

Jaslonet.plWięcej zdjęć autorstwa Bogdana Bachty w fotogalerii.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
zainteresowany miastem
zainteresowany miastem
2024 lat temu

Dlaczego tak małe jest zainteresowanie rajców miejskich naszym muzeum ? Na uroczystościach 40 – lecia zauważyłem tylko dwóch radnych, widocznych zresztą na zdjęciu.Dobre i to.

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x